Misijní výjezd do Krivého Rogu

ukrajina-2012-147Děti nemocné AIDS
Otevíráme dveře na infekční oddělení nemocnice v Krivem Rogu. V ústrety nám běží malá čtyřletá dívenka. Je krásná jak obrázek. Na první pohled by nikdo nepoznal, že jde o HIV pozitivního sirotka. Usmívá se a trochu stydlivě se tulí k staršímu muži. Je to bratr Míša ze sboru Kosti Melnika. Láskyplně si ji přivine a povzbuzuje ji, aby nás pozdravila.

Z bezpečí jeho náruče nás pozoruje a já se přestávám divit, že mu některé z těchto dětí říkají táto. Jednou ho Kosťa jemně napomenul, že na účtu, který mu přinesl k proplacení, bylo pár věcí, na jejichž koupi se nedomluvili. „Je mi to líto,“ řekl mu, „ale pokud budeš chtít tyto věci kupovat, musíš to platit ze svého.“ Míša se na něj pokorně podíval a vysvětloval, že to ty děti opravdu potřebují. Skoro se omlouval: „Rád bych dal víc, ale už jsem dal ze svého skoro polovinu výplaty a víc si dovolit nemůžu.“
Vstupujeme na pokoj, kde matka krmí malinké miminko. Je to pár dní, co se Káťa dozvěděla, že je její čerstvě narozené dítě HIV pozitivní. Zatím tomu odmítá uvěřit. Prý žijí jako spořádaná rodina a všichni jsou zdraví. Lékaři se prý museli určitě splést, a tak požádala o nový test. Statistiky říkají, že je na Ukrajině okolo 1,5 milionu HIV pozitivních lidí. Někteří odborníci ale odhadují, že jejich skutečný počet může přesahovat 2,5 milionu.

To je důvod, proč tato epidemie stále častěji postihuje i „spořádané“ rodiny. V Dněpro-petrovské oblasti, kde se nachází i město Krivoj Rog, je nárůst nemocných největší. Na dalším pokoji jsou dva chlapci. Oba jsou Alexandři, a tak je nazýváme Saša I a Saša II. Saša I je z dětského domova. Saša II je dost zamlklý, protože je mu špatně. Rád by šel domů, kde se o něj stará babička a teta. Rozveselí ho až společné focení. Rád se ujímá role fotografa. Když se ptáme, za co se můžeme u nich modlit, odpovídají oba stejně. Chtějí být zdraví a co nejdříve jít domů.

Mezi Romy v Pjatichatkách
Do Pjatichatek jsme museli jet velkou oklikou. Cesta, kterou běžně jezdíme, byla zavátá sněhem a nedala se použít. Během minulého roku jsme se modlili za finance na opravu modlitebny v Pjatichatkách. Střecha jim už doslova padala na hlavu. Museli ji podpírat sloupy a situace začala být nebezpečná. Při naší návštěvě nás povzbudilo svědectví, že Bůh si našel své cesty a naše společné modlitby vyslyšel. Ačkoliv byla při našem příjezdu tma, zdálky jsme viděli, jak se nová střecha leskne do noci. Ve velkých mrazech (do -30 °C nechybělo mnoho) se sešla jen hrstka lidí. O to víc jsme byli povzbuzeni, že mezi nimi bylo i pár takových, kteří ještě Ježíše neznali a přišli ho hledat. Vždy se mě dotýká atmosféra nabitá duchem pokání. Měli jsme možnost sloužit slovem a vidět, jak se Pán Bůh lidí dotýká během modliteb. Děti zpívaly, až se zmrzlá krajina okolo začala zelenat a po bohoslužbách se stůl prohýbal pod jídlem.

Dále prosíme o modlitby proti úřední šikaně, která na ukrajinskou církev tlačí. Kosťův sbor se nakonec rozhodl, že na jaře zbourají část modlitebny, kterou úředníci prohlásili za černou stavbu. Bojovat o její legalizaci by bylo velmi nákladné a výsledek nejistý. Ocitnou se tím pádem bez záchodů
a skladových prostor. Díky štědrému příspěvku
AC Zábřeh se nám podařilo shromáždit větší část peněz na přestavbu topného systému,
kterou úřady taktéž žádají. Díky vaší štědrosti se nám také daří shromažďovat peníze na stále se zvyšující nájem sborové budovy. Během tohoto roku se sbor pokusí jednat s městem o odkoupení této budovy. Pokud se to podaří, budeme mluvit o velkém zázraku. Pozemky, na kterých se modlitebna nachází, jsou v centru, v nejlukrativnější části města, a má na ně kdekdo zálusk. Ježíš však je ten Svatý a Pravý, který má klíč Davidův, který otvírá, a nikdo nezavře, a zavírá, a nikdo neotevře. (Zjevení Janovo 3,7)

Jiří Hanák

N.f. Nehemia uvolnil z účtu „Děti v nouzi“, v.s. 1200, během roku 2009–2010 celkem 26 000 Kč, které byly použity na krmení romských dětí v Pjatichatkách, na operaci romské ženy a na zakoupení dvou kočárků pro romské rodiny. Pro rok 2010–2011 bylo z tohoto účtu uvolněno dalších 26 000 Kč na pomoc v Pjatichatkách.
Dále podporujeme spolu se sborem Apoštolské církve ve Valašském Meziříčí plat Konstantina Melnika. Pomozte nám prosím pokrýt náklady na plat pro pastora Konstantina Melnika skrze projekt Nadačního fondu Nehemia Podpora pastorů na Ukrajině – Konstantin Melnik, číslo účtu 100 113 352/0300, variabilní symbol 5202.

Příspěvek byl publikován v rubrice Misijní výjezdy, Rozhovory, Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.