Udělejme něco pro maličké Projekt stavby řadového domku na Zakarpatí

zatim-je-to-v-pohodeMatouš 25,39: Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nejmenších bratří, mně jste učinili.Zdravím vás, přátelé, sponzoři a modlitebníci. Chtěl bych opět napsat něco o naší práci na Zakarpatí.

V letošním roce se předpokládají tři výjezdy. První, pracovní, bude na jaře, červnový výjezd bude v rámci budování vedoucích, a třetí, evangelizační, se předpokládá v listopadu.

Jarní výjezd 2012
Poslední loňský výjezd na Zakarpatí se uskutečnil v listopadu. V prosinci 2011 to byl právě rok, co přílivové deště zničily spoustu domků v romském táboře v Mukačevu. Bylo to v podstatě poprvé, co nás bratři z Ukrajiny o pomoc přímo požádali. V prosinci 2010 v období vánočních svátků jsme jeli do Mukačeva s pomocí postiženým. Poprvé jsme viděli lidi v tak zoufalé situaci, v zimě, v mokru a bez prostředků. Bůh je velmi milostivý a způsobil zázrak. Měli jsme možnost přivézt tolik peněz, že se nejenom pomohlo nejvíce postiženým, ale polovina částky zbyla na obnovu zatopených domků. Díky benzinovému čerpadlu, které jsme koupili, se mohlo postiženým lidem alespoň trochu pomoci. Bratři v Mukačevu se nakonec rozhodli, že domky nebudou obnovovat a lepit, ale že na jiném místě postaví řadový domek pro sedm rodin. K tomuto radikálnímu rozhodnutí došlo poté, co zmíněná oblast byla ještě několikrát zatopená.

Poslední výjezd v listopadu loňského roku definitivně rozhodl o pomoci Čechů ve stavění domků.
Finanční pomoc přišla z Nadačního fondu Nehemia a také od různých dárců ze slezských sborů. Celkem se nasbíralo 25 900 Kč (1 940 USD). Část peněz byla určena na podporu pastorů, další část na podporu služby ve sborech, a třetí část na stavbu domku pro matku bratra Robiho; její domek se rovněž nachází v zaplavené oblasti, ale do projektu výstavby řadového domku se již nedostala.
Během výjezdu jsme stavbu řadového domu řešili s romskými vedoucími, kteří mají projekt výstavby na starosti. Plánovali jsme, měřili a sháněli informace o materiálu na stavbu. Načrtli jsme, jak by měla stavba vypadat, a nakreslili jsme jednoduché plány. Zjistili jsme nejlepší ceny oken, dveří, cihel a dřeva. Byli s námi Janek Paško, který procházel pozemkem, měřil a vytyčoval, a Marek Cieslar, který připravil rozpočet podle cen na Zakarpatí. Když jsme Romům rozpočet představili, tak nevěřili, že by byli schopni za navržené ceny domky postavit, a navíc si nevěřili, že by stavbu sami zvládli. Požádali jsme je, aby se rozhodli, zda do toho chtějí jít, nebo ne. Po delším zvažování a rokování se rozhodli, že do toho tedy půjdou. Vnímali totiž, že ve všem je Boží ruka a Boží jednání. Byl to pro ně velký krok víry, protože do té doby v naprosté většině přijímali pomoc zvenčí, a nyní se rozhodli, že sami udělají něco pro druhé, a že bratři z České republiky jim v tom jen pomohou.

V době, kdy jsme tam byli, bylo docela chladno a schylovalo se k zimě, proto začátek stavby byl určen na jaro 2012. Povedlo se nám však Romy zmotivovat, aby se stavbou začali už před koncem roku, pokud bude příznivé počasí. Na začátku prosince bratři z Mukačeva dodělali základy včetně základové desky; to vše stálo kolem 108 000 Kč (6 000 USD), což je částka, kterou jsme přivezli. Díky Bohu za to! (Základy můžete vidět na přiložených fotografiích.) Avšak to hlavní je před nimi a také před námi. Je to stavba zdi řadového domku a posléze střechy. Pokud chceme, aby letos na jaře začali stavět hrubou stavbu a na podzim stavbu dokončili, potřebujeme další finanční zázraky. Původní plán byl, že se na základech budou postupně stavět jednotlivé domky podle toho, kolik bude peněz. Takový postup by však byl předražen, proto je rozumnější stavět vše najednou.

Peníze, potřebné na stavbu:
Hrubá stavba: 5 000 USD (90 000 Kč)
Okna a dveře: 3 500 USD (63 000 Kč)
Dřevo na střechu a krytina: 3 000 USD (54 000 Kč)
Do toho nejsou započteny omítky a rozvody elektřiny.

Jak bude domek vypadat, můžete vidět na přiloženém obrázku. Z jedné strany budou tři vchody a z druhé strany čtyři. V domku bude pět dvoupokojových bytů a dva jednopokojové byty. Záchody (kadibudky) budou venku na dvoře, stejně tak voda. Plyn může být přiveden později podle finančních možností jednotlivých rodin.
Číslo účtu pro ty, kdo chtějí finančně přispět (buď pravidelně, nebo jednorázově):1686582379 / 0800, variabilní symbol 2400.
Tyto peníze chceme na Zakarpatí dovézt letos na jaře.

Letní výjezd 2012
Další výjezd na Zakarpatí se uskuteční v červnu. Pojede s námi bratr Ryszard Krzywy z Polska, který slouží v prorocké oblasti. Výjezd se uskuteční čtvrtek 21. 6. – pondělí 25. 6. Budeme sloužit nejen na prorocké konferenci, kterou připravují bratři z Mukačeva, ale také v romských táborech: Svaljava, Vělikije Lučki, Seredně, Strabičovo, Čomonin a další.

Podzimní výjezd 2012
Pravděpodobně v listopadu bude evangelizační výjezd. Budeme sloužit v táborech, které nám bratři ze Zakarpatí doporučí. Chceme vzít s sebou nové lidi, kteří o misii mají skutečný zájem.
Za bratry a sestry ze Zakarpatí všem upřímně děkuji. Děkuji vám nejen za finance, ale i za to, že nás modlitebně a morálně podporujete. Přeji vám mnoho Božího požehnání.

Prostředky na tisk čínských Biblí můžete zaslat na účet číslo 100 113 352/0300, v.s. 5100, cena jedné Bible je cca 70 Kč.

CB Nová generace Třinec

Práci na Zakarpatí můžete podpořit na číslo účtu 100 113 352/0300, v.s. 5201.

Příspěvek byl publikován v rubrice Humanitární pomoc, Misijní výjezdy, Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.