Krize podzemní církve

Krize podzemní domácí církve z pohledu olympijských her. V době, kdy píši tuto zprávu, sledují miliony lidí po celém světě zimní olympijské hry v Číně. Od roku 2008, kdy zde také probíhaly olympijské hry, se však věci dramaticky změnily a není to vlivem covidu.

V roce 2008 se Čína zdála mnohem otevřenější než kdykoliv předtím. Ve vzduchu byla cítit naděje na náboženskou svobodu. V té době také probíhalo setkání vedoucích čínských pastorů spolu s vedoucími AVC z Evropy. Tito pastoři však všechny překvapili svou myšlenkou spolupracovat s vládou a svou podzemí církev legálně zaregistrovat. V tu dobu totiž vláda zmírnila své útoky na církve, i když evangelizace, tisk Biblí, sdílení víry i mezi dětmi bylo stále zakázané. Do skulinek společnosti však pronikal pocit svobody a ten byl nakažlivý. Tato naděje je však již pryč a atmosféra mezi léty 08 a 22 je drasticky odlišná stejně jako léto a zima.

Během olympijských her 2022 je Čína uzavřenější než kdykoli předtím. Úředníci se staví proti světovým vůdcům, kteří jim nevyhovují. Sportovci jsou extrémně uzavřeni a musí se podřídit drsným pravidlům. Totéž lze pozorovat u domácí církve. Z důvodu nového policejního státu a jeho sílící moci dosahuje pronásledování čínských křesťanů historických rozměrů a je horší než za posledních 20 let.

Vztahy, které podzemní církev s vládními orgány budovala, se dostaly na bod mrazu. Svoboda, na kterou se církev těšila, zamrzla. Na druhou stranu počet křesťanů od roku 2008 prudce vzrostl z méně než 70 milionů na více než 150 milionů a tedy již nyní výrazně převyšuje počet členů komunistické strany! Je to také díky tomu, že se křesťané po celém světě za Čínu modlí. Duchovní nepřítel je ale nepochybně počtem nově uvěřivších křesťanů znepokojen a chce tento růst okamžitě ukončit. Ateismus vládne v Číně již více než 70 let a nepřítel by si tuto moc rád udržel.

Není pochyb o tom, že omezení cestování kvůli koronaviru zasadilo všem velkou ránu. Mnoho křesťanských a neziskových organizací přestalo v Číně působit úplně. Čína, která neměla žádnou covidovou strategii, přišla s některými extrémními pravidly. V době, kdy píši tuto zprávu, stojí náš ředitel v kilometrové frontě na povinné očkování. Ještě v loňském roce jsme se mohli s našimi přáteli setkat tváří v tvář, ale v tuto chvíli se ceny letenek vyšplhaly až na 40 tisíc dolarů! A naše čtyřdenní setkání je stálo 5 týdnů domácí karantény! Kvůli sofistikovanému čínskému elektronickému monitorovacímu systému nemůžou bezpečně posílat zprávy z naší misie přes internet ani prostřednictvím mobilních aplikací. Osobní setkání je proto jediným způsobem, jak v misijní práci v Číně pokračovat.

„Naše práce se nezastavila,“ řekl jeden z pastorů během našeho loňského setkání, „ale naopak se zintenzivnila. Vidíme mnoho lidí přicházet ke Kristu. Volal jsem vedoucím církví a prosil je o další pracovníky. Mnoho evangelistů je však vysíláno bez podpory. Snažíme se proto co nejvíce pokrýt jejich potřeby.“ Toto probuzení však představuje velké riziko. Monitorovací systém je snad už úplně všude. Každý musí mít svůj telefon zaregistrován, bez občanského průkazu si dnes v Číně SIM kartu nekoupíte, a pokud se vám to přeci jen podaří, je okamžitě upozorněna policie a čeká vás okamžitě vyšetřování. Vláda během coronaviru zřídila telefonní aplikaci, která sleduje pohyb všech lidí – tedy i členů církve. Místní církve to však nezastavilo.

Čína stále podniká radikální kroky ve snaze nadobro odstranit Bibli ve své zemi. Proto je zde nyní Biblí stále nedostatek. Koronavirus navíc ztížil financování, tisk i distribuci po Číně. Proto pracujeme na nových způsobech tisku i distribuce, ale jsou před námi nemalé v ýzvy. Jednou z hlavních výzev je nový falešný překlad Bible, který vydává vláda s cílem, aby byl její obsah přátelštější ke komunistům.

Přepsaná Bible! Oficiální vládní církev a Čínská křesťanská rada (čínské státem schválené protestantské orgány) vypracovaly pětiletý plán, podle kterého má být čínský překlad Bible více čínský, a to přidáním prvků buddhismu, konfucianismu a komunismu. Plán navrhuje „rozvíjení a prosazování základních socialistických hodnot“ a bude na něj dohlížet Národní úřad pro náboženské záležitosti. BTJ již viděla části nového překladu a zde je jeden příklad za všechny…

„Dav chtěl ženu ukamenovat k smrti podle jejich zákona. Ježíš však řekl: ‚Nechte toho, kdo nikdy nezhřešil, ať první hodí kamenem.‘ Když to uslyšeli, jeden po druhém se vytratili. Když se dav vytratil, Ježíš hříšnici ukamenoval se slovy: ‚I já jsem hříšník. Kdyby však zákon mohli vykonávat jen lidé bez vady, byl by zákon mrtvý.“ Nicméně! To NEZASTAVILO růst nelegální podzemní domácí církve.

Čínská vláda kontroluje počet nových členů, kteří mohou být ročně pokřtěni. Vláda dokonce kontroluje, kolik Biblí se smí ročně vytisknout a distribuovat, nic z toho však nezastavilo úžasný růst podzemní církve. Dobrou zprávou je, že se Dobrá zpráva tisknout NEPŘESTALA. Objem je nižší než obvykle, cesty jsou obtížnější, financování je náročné a distribuce je velmi nebezpečná, ale stále probíhá.

Cena jedné Bible je 80 Kč (v. s. 5301). Měsíční podpora misijního pracovníka 2 300 Kč (v. s. 1303). Díky všem, kteří na nás myslíte, díky za vaše modlitby i štědrost!

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.