Kofele 2009

img_6137Vážení přátelé, po dvou letech vám opět přinášíme zprávu z návštěvy našeho vzdělávacího projektu v etiopském Koffele. Letos v březnu se uskutečnila naše v pořadí již třetí africká výprava. Od 10. do 23. března jsme postupně navštívili Etiopii a Tanzanii. Cílem cesty byla opět osobní návštěva a kontrola projektů v těchto dvou zemích.
Naše cesta se již tradičně ubírala z Prahy přes turecký Istanbul do Addis Abeba.
Po krátkém odpočinku jsme týž poobědvali společně se zástupci naší partnerské organizace “EMWACDO”. Dozvěděli jsme se, jaké jsou aktuální plány našich partnerů a s čím se v poslední době jako organizace potýkají.
Další den jsme se vypravili směrem na jih do Koffele, kde od roku 2006 spolu s vámi pomáháme 200 chudým dětem získat vzdělání.
Cestou bylo opět fascinující pozorovat život lidí v této tolik zajímavé zemi. Etiopie je známá jako země se svébytnou, osobitou kulturou. Způsob života Etiopanů je natolik odlišný, že i přesto, že to byla v pořadí již třetí cesta, nepřestával jsem být fascinován.
Životní úroveň nás jako Evropanů v porovnání s tou etiopskou je zkrátka nesrovnatelná. Znovu jsem si mohl uvědomit, v jakém nadbytku a blahobytu v Evropě žijeme. V Etiopii si uvědomíte, že samozřejmosti jako je čistá voda, jídlo, oblečení, elektřina nejsou běžným standardem pro každého. Mnohokrát mě v průběhu cesty napadala myšlenka: “Jak je možné, že lidé ve 21. století žijí takto…” Hliněné chatrče, polonahé děti, chudoba, hlad, naprostý nedostatek.img_6152
Po několikahodinovém cestování jsme konečně dorazili na místo. Letos nás vezl řidič, který byl v Koffele poprvé, a tím pádem jsme zhruba 20 minut bloudili. Z místních obyvatel jsem nabyl dojmu, že nejsme úplně vítanými hosty na jejich teritoriu. Podivné a až nedůvěřivé pohledy místních ve mě vyvolávaly lehký pocit nejistoty. Ve městě byla cítit velmi zvláštní atmosféra.
Avšak nakonec jsme dojeli přímo do centra, kde jsme naopak byli přivítáni velmi vřele. Děti již tradičně nastoupené do vzorného zástupu nás vítaly zpěvem a květinami.
Po úvodních formalitách a přivítání jsme dětem opět předali dárky přivezené z ČR v podobě sladkostí, nafukovacích balonků a drobných hraček. Ředitel školy nás před nedávnem požádal o pomoc při pořízení digitálního fotoaparátu. Jelikož ceny elektroniky v Etiopii jsou několikanásobně vyšší než u nás, přivezli jsme fotoaparát z ČR a předali jej řediteli.img_6107
V průběhu pobytu jsme absolvovali prohlídku celého areálu školy. Postupně jsme prošli všechny třídy. Momentálně jsou děti rozděleny do čtyř tříd po padesáti. Zaměstnanci školy nám také ukázali novou kancelář školy, kterou nedávno postavili. Součástí školního areálu je velká zahrada s dětským mobiliářem, kterou děti využívají. Součástí výuky jsou i pěstitelské práce. Děti loni zasadily 15 jabloní a 15 rostlin Artemisia, kterou pak zaměstnanci zpracovávají a vyrábějí z ní lék proti malárii a leukémii. Tento lék prodávají, čímž sami získávají prostředky pro financování školy. Tato skutečnost mě doslova nadchla! Je skvělé, že pracovníci projektu se snaží i z vlastních sil získat prostředky na provoz školy. Byť to není možná mnoho, ale myslím, že skrze tuto činnost vkládají dětem do života něco velmi důležitého.
Ředitel projektu nás podrobně informoval o činnosti a aktivitách v projektu za uplynulé období. Byli jsme informováni o tom, že v rámci projektového rozpočtu byla sedmdesáti čtyřem dětem poskytnuta lékařská péče. V rámci hygienické výchovy bylo nakoupeno pro děti 750 kusů mýdla. Děti také pravidelně dostávají školní uniformu, která se skládá z bot, kalhot či sukní, triček a ponožek. Dětem bylo rozdáno 1500 sešitů, 1500 tužek a 1500 per.img_6404
V rámci potravinové pomoci bylo nakoupeno 9 000 kg kukuřičné mouky a 690 litrů rostlinného oleje. Každé dítě dostalo 60 kg mouky a 4,6 litru oleje. Pro šest sociálně slabých rodin bylo nakoupeno celkem 12 ovcí. Každá rodina dostala dvě ovce. Pro další sociálně slabou rodinu byl zakoupen včelí úl.
Jednou ročně je pro děti také pořádán celodenní školní výlet autobusem.
Ředitel projektu nás také informoval, že na mnohých dětech registruje v poslední době i pozitivní změnu v chování. Na závěr zprávy jsme byli požádáni o pomoc s pořízením dvou motorek pro pružnější přesun při návštěvách rodin dětí a vůbec zajišťování celého chodu projektu. Dále jsme byli požádáni o pomoc při zakoupení notebooku pro administrativní účely.
Avšak největší potřebou projektu je ostraha objektu školy. Byli jsme požádáni o navýšení rozpočtu o plat pro dva hlídače objektu školy. V současné době pracují hlídači jen jako dobrovolníci a střídají se ve 12 hodinových intervalech. Tento stav je však do budoucna neudržitelný.
Do budoucna by ředitel rád v rámci školy zajišťoval pravidelně pro všechny děti oběd, což by však znamenalo navýšení celkového rozpočtu.img_6385
Mnozí z vás nás v minulosti kontaktovali s tím, že by si rádi se svým dítětem dopisovali. Jedním z výsledků letošní návštěvy je, že se nám toto podařilo dohodnout. Kdokoli z vás tedy bude chtít svému dítěti poslat dopis, může tak učinit už letos. Dopis je možné poslat dvakrát ročně a podmínkou je, že musí být napsán anglicky. Kancelář N.f.N. bude dopisy do Etiopie hromadně posílat vždy v březnu a v září. Dopis tedy pošlete vždy do 25. března nebo 25. září na adresu Nadační fond Nehemia, Selská 29, 73601 Havířov. Prosím, neposílejte dětem žádné dárky ani oblečení, jak se nám čas od času stává.
Někteří z vás nám také volali nebo psali, že by rádi dětem poslali dárek k Vánocům. Posílání dárků z ČR do Etiopie by bylo velice nákladné. Dospěli jsme k závěru, že vytvoříme účet, kde se shromáždí peníze určené výhradně na nákup vánočních dárků. Tyto prostředky do Etiopie odešleme jednou ročně. Pracovníci projektu za ně následně nakoupí dárky pro všechny děti. Tímto zajistíme, že se dostane úplně na každé dítě.img_6184
Pokud někdo z vás má touhu dětem poslat dárek, je možné přispět na účet 100 113 352/0300, nutný je variabilní symbol 12021!
Pokud by někdo z vás měl ochotu pomoci při financování mzdy pro hlídače, pořízení motocyklů či notebooku, je možné přispět jednorázově nebo pravidelnou měsíční platbou. Roční mzdové náklady pro dva hlídače jsou cca 25 000 korun. Pořízení motocyklu stojí 32 000 korun a pořízení notebooku 15 000 korun. Pro tento účel použijte číslo účtu 100 113 352/0300, variabilní symbol 1202. Do zprávy pro příjemce prosím uveďte, na který z účelů přispíváte.

Dojem, který jsem si z Koffele odvezl, je velice pozitivní. Znovu jsem si uvědomil, jak málo může pomoci změnit něčí život.
Děkuji Vám všem za Vaši důvěru, kterou nám skrze Vaši pomoc projevujete. Také děkuji za Vaše odhodlání a ochotu podílet se na změně životů těchto dětí.

V úctě

Leoš Cásek, DiS.
ředitel

Projekt Děti Etiopie – město Koffele můžete podpořit pravidelnou podporou konkrétního dítěte nebo také darováním finančních prostředků na účet N.f.Nehemia 100 113 352/0300, variabilní symbol 1202.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.