„Ondřej“

p1010230Od doby, kdy se služba cizincům zařadila mezi ostatní projekty N.f. Nehemia, uplynul již celý jeden rok… V tomto roce jsem se ve svých článcích soustředil na sdílení vize a chodu této služby čtenářům, nechal jsem je nahlédnout do zákulisí a příprav takovéto práce…
V dnešním vydání Nehemia Info se budeme zabývat více samotnými lidmi, ke kterým tato služba směřuje, nahlédneme do toho, kdo jsou tito lidé, co je přivádí do naší země, co tu prožívají, na co narážejí, o čem sní a také jak reagují na evangelium, se kterým se skrze tuto službu setkávají…
Uvedu zde několik příběhů, které nám mohou ilustrovat životní situaci těchto lidí (samozřejmě pozměním jejich pravá jména):
Jean: Pochází z Afriky, narodil se s pigmentovou skvrnou takového rozsahu, že má celou jednu část těla úplně bílou, jako by patřila bělochovi. V jeho kmeni je to považováno za zlé znamení, proto čelil ohrožování ze strany vlastního kmene. K jinému se připojit nemohl, neboť tam panuje podobná pověrčivost, navíc mezi jednotlivými kmeny panuje silná nevraživost. Cesta do Evropy se jeví jako jediné řešení…
Takko: Mladá maminka s kočárkem… Její manžel byl vyslán jako ředitel pobočky jedné japonské firmy do Čech. Byt mají v Praze, ale pracovní povinnosti si musí plnit ve vzdáleném městě, kde stojí továrna této firmy… Takko se celé dny sama prochází městem, navštěvuje muzea a kulturní programy, také slavné kostely, o kterých se dočte v turistických průvodcích. O tom, kdo je Ježíš Kristus, téměř nic neví, české přátele nemá…
Sharif: Manažer v důležitém průmyslovém odvětví v Iránu, čekající již celá léta na změnu v politickém ovzduší této země… V době, kdy v ulicích Teheránu probíhala masivní vlna protestů proti vládě tamního islamistického režimu, byl na služební cestě v jedné evropské metropoli, kde se zúčastnil demonstrace před budovou ambasády, s vírou v srdci, že dozrál čas a nastanou změny. Protesty byly krvavě potlačeny,
„islámská revoluce“ nadále ovládá Irán, tamní tajná policie obdržela fotografie účastníků demonstrací v Evropě. Po návratu domů by Sharifa čekalo zatčení, výslechy, bičování a další praktiky šariátského trestního práva. Nezbývá než požádat úřady o mezinárodní ochranu (politický azyl). V této situaci se ptá: kde je Bůh pokoje…?
Saddam: Mladý muž z mnohonárodnostního Afghanistánu, kde jedna etnická
skupina tvrdí, že ostatní nemají pravé poznání Koránu. Napadají je, vedou útoky, vraždí. Po několika útěcích před těmito násilníky opouští tento muž s ještě další
skupinou uprchlíků nadobro region a putují do západní Evropy. Jsou zde zadrženi hlídkou, deportaci se vyhýbají žádostí o azyl. S upřeným pohledem se mne táže: muslim zabíjí muslima, je jiný Bůh? Takový, který učí o lásce, a ne o zabíjení? Můžeš mi o něm něco povědět?
Ali: Upřímný mladý muž, pocházející z Iráku: zbožný, hledá pravdu, čte Korán, ale
nenachází odpovědi na své otázky… Chce si udělat přehled, rozšířit obzor, přečíst další Svatá písma, hledá, ale nemůže sehnat Bibli. Vydává se na cestu do „křesťanské“ země, ale opět se mu nedaří setkat se s křesťany… Alespoň sehnal Bibli, ale pouze v angličtině, je pro něj těžké jí plně porozumět… Setkávám se s ním v restauraci, kde pracuje. Nabízím mu evangelium v arabštině… Následují výkřiky radosti, ptá se po dalších zdrojích informací v jeho mateřském jazyce. Postupně mu zajišťuji další čtivo a jiné materiály, mohu mu zároveň zodpovědět jeho otázky.
Tinh: Postarší muž z Vietnamu, který byl za předešlého režimu v rámci dohody
o socialistické spolupráci vyslán do Československa. Po převratu v r. 1989 zůstává,
tak jako mnoho dalších… Továrnu, ve které pracoval, zavřeli, otevírá si tedy malou živnost, aby mohl podporovat studia svých dětí… Když jej navštívím v jeho provozovně, abych mu nabídl evangelium a modlitbu, téměř se rozpláče: „Za 20 let, co vedu tento obchůdek, mne ještě nikdo nenavštívil, pouze si lidé něco koupí a zase
odejdou… Děti studují v jiném městě a přes týden jsem zde úplně sám! To, co jste mi přinesl, pročtu, prosím přijďte znovu, abychom si mohli popovídat o tom, co je tam napsáno!“
Tyto a další příběhy lidí, kteří tápou, přišli o své jistoty a nyní hledají, ať už pevný bod, kterého by se přidrželi, nebo vztahy v novém prostředí, ve kterém se ocitli, dobrovolně či nedobrovolně. Děkuji každému, kdo se spolu se mnou rozhodl těmto hledajícím přinést odpověď a vtisknout důstojnost Božích dětí, kterými jsou… Děkuji všem, kteří podporují tuto práci, a věřím, že společně máme na to přinést změnu do života těmto ztraceným!
“Ondřej”

Nadační fond Nehemia sbírá finanční prostředky na službu „Ondřeje“, který přináší evangelium národnostním skupinám žijícím v České republice. Tuto práci můžete podpořit na číslo účtu 100 113 352/0300, variabilní symbol 2700.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.