Život a válka na Severním Kavkaze

img_4483Nadační fond Nehemia od roku 2008 pomáhá válečným běžencům v oblasti Severního Kavkazu.
Společně se Severoosetinskou misií Miloserdie pomáháme válečným běžencům z Jižní Osetie a Gruzie, kteří uprchli z důvodu občanské války do Severní Osetie v Rusku.
Ruská vláda vyčlenila těmto běžencům pozemek, na kterém vznikla osada Voschd II. Toto místo však původně sloužilo jako skládka chemického odpadu.
Ve Voschodu II žije momentálně 350 rodin. Životní příběhy těchto lidí jsou velmi rozmanité, ale přesto stejné. Společným jmenovatelem je v tomto případě válka, která hluboce zasáhla do jejich životů.
Většina obyvatel osady žila donedávna relativně spokojeným životem ve své zemi. Jednoho dne však museli nedobrovolně opustit svoje domovy a dát se na útěk, aby uchránili alespoň svůj život.
Podmínky, ve kterých dnes tito lidé žijí, se dají pojmenovat slovy chudoba, rozpadlé chatrče, hlad, nemoc, beznaděj, 60procentní nezaměstnanost, prostituce, terorismus…
Pracovníci misie Miloserdie do vesnice pravidelně docházejí, navštěvují rodiny a snaží se jim prakticky pomoci.
Před třemi lety jsme společně odstartovali projekt „Kráva do každé rodiny“. Vizí Miloserdie je darovat do každé rodiny v osadě krávu. Rodina má pak pravidelný přísun mléka, a tím pádem i tvarohu, sýru, másla a smetany. Když rodina šetrně hospodaří, je schopna část produktů prodat a mít příjem 40 dolarů týdně. První tele, které se darované krávě narodí, je dáno další rodině.
V posledních dvou letech jsme spolu s vámi poslali prostředky na nákup 10 krav – celkem 10 000 dolarů. Pět z nich se už otelilo, takže krávu dostalo patnáct rodin.

Za účelem větší propagace tohoto projektu jsme do ČR pozvali Nikolaje Kobzeva, koordinátora misie Miloserdie pro Voschod II.
Od 26.2. do 6.3. proběhlo v několika městech ČR s Nikolajem osm setkání na téma „Život a válka na Severním Kavkaze“. Měli jsme tak jedinečnou možnost slyšet vyprávění člověka, který se osobně podílí na pomoci válečným běžencům.
Nikolaj také vyprávěl coby očitý svědek o teroristickém útoku z roku 2004 na základní školu v Beslanu, kde žije se svojí rodinou.
Severní Kavkaz je místo, které je velmi poznamenané válkou, násilím a terorismem.
Mám naději, že díky této návštěvě se nám rozšířil obzor
a budeme schopni pomáhat ještě ve větší míře než dosud.

Leoš Cásek

Pro pomoc lidem ve vesnici Voschod II použijte prosím číslo účtu 100 113 352/0300, variabilní symbol 1000.
Peníze budou použity na nákup dalších krav.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.