Stát se vyslyšenou modlitbou

Po roce jsme opět navštívili Etiopii. Stojíme před malou tmavou místností, kde se tísní několik desítek lidí. Jsou to rodiče etiopských dětí, které mají díky ochotě českých dárců příležitost chodit do školy. Poté, co dohodneme s našimi průvodci posledních pár detailů, vcházíme dovnitř. Spolu s vydýchaným vzduchem se tu mísí silné emoce nadšení a vděčnosti. Rodiče nás vítají radostným potleskem a širokými úsměvy. Po každé uvítací větě, kterou zde pronášíme, se ozývá znovu a znovu hlasitý potlesk. Někteří z rodičů se následně ujímají slova a děkují nám a všem lidem v ČR, kteří pomáhají jejich dětem. “Jste pro nás vyslyšenou modlitbou. Několik let jsme se modlili, aby nám Bůh poslal pomoc pro naše děti. A pak jste přišli vy, Češi, a začali jste vzdělávací projekt,” připomíná znovu jedna z matek.

Jste pro nás jako andělé z nebe, kteří nás navštívili. Děkujeme, že nám tolik pomáháte a navíc za námi vážíte tak dalekou cestu,” připojuje slova díků další. S velkou bázní stojíme před rodiči a nemáme slov, která by vyjádřila naši vděčnost, že máme výsadu být pro tyto zapomenuté a ztracené “vyslyšenou modlitbou“. Je víc než jasné, že nebýt pomoci z ČR, žádné z těchto 120 dětí by se do školy nikdy nedostalo.

Účinným nástrojem, jak pomoci nejen dětem, ale i rodičům, kteří jsou doslova nejchudší z nejchudších, je aktivita zvaná SHG (Self Help Groups). Z rodin zapojených do projetu je 70% zasažených leprou, která je automaticky řadí na samý okraj společnosti. V SHG skupinách se rodiče učí finanční gramotnosti a zároveň všichni společně spoří drobné částky. Každý člen skupiny pak má možnost získat půjčku, aby začal s malým podnikáním. Zhruba šedesátka rodin dokonce založila svému dítěti vkladní knížku, na kterou mu spoří na budoucí studia. Z tohoto důvodu ji může vypovědět pouze dané dítě, a to až po dovršení 18 let.

Je až fascinující vidět s postupem let, kdy sem jezdíme, pozitivní změnu v životech místních. Jejich příklady tak vlévají naději dalším a dalším.

Toto je jen jeden z mnoha příkladů, kde jste se v roce 2018 vy, naši partneři, dárci a spolupracovníci, stali vyslyšenou modlitbou potřebných a zapomenutých tohoto světa.
Děkujeme, že máme tu výsadu pomáhat spolu s vámi!

S díky a úctou
Leoš Cásek,
ředitel NF Nehemia

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.