Kurz Kairos v Havířově

Když jsem si poprvé prošla kurzem Kairos, moc jsem si přála, aby tímto kurzem prošel každý křesťan. Byl pro mě natolik výjimečný a motivující, že jsem toužila po tom, aby se dostal mezi všechny křesťany. Tenkrát byl kurz jenom v angličtině. Díky skvělým lidem v týmu jej nyní máme v češtině a navíc mohl proběhnout i v našem sboru AC Havířov. A poté, co jsem se dozvěděla, že máme 28 účastníků a z toho šest lidí z jiných sborů, byla jsem opravdu nadšená. Pořád to sice není dostatečné množství v porovnání s počtem lidí v našem sboru, ale snad je to alespoň jakási prvotina úrody. Věřím, že vás zpětná vazba některých účastníků navnadí na další kurz, který vás přivede do zcela jiných hlubin, než na které jste byli zvyklí a možná změní pohled na ztracené lidi kolem nás. Nenechte si jej příště ujít, je pro všechny věkové generace!

V týmu se mnou tentokrát byli Petr a Hanka Špokovi, Vašek Bednář, Leoš Cásek, Jirka Bartík a Petra Teplíčková z AC Olomouc a manželé Kölblovi z AC Brno. Bylo moc fajn se navzájem doplňovat a jsem vděčná, že vše tak hladce fungovalo. Danka B. s Helenkou F. usilovně a výborně vařily! Díky všem za obětavost a nasazení,
s jakým jste na kurzu pomáhali!
M. Cásková

A nyní zpětná vazba některých účastníků…

Několika větami popište kurz Kairos:

Užitečný kurz pro každého křesťana, který ukazuje správné nasměrování v životě a povzbudí ve víře.

Intenzivní kurz, během kterého nelze zůstat stejný. Čas, kdy Pán Bůh dává svému lidu poznat své záměry. Prostor pro získání, povzbuzení či prohloubení misijního zápalu, lásky ke ztraceným (v ČR i za hranicemi).

Podnětný kurz, s jehož obsahem by jakoukoli, třeba i zkrácenou formou měl být seznámen nebo konfrontován každý křesťan. Vždyť mnoho jeho témat se přímo nabízí pro kázání. A misie zcela právem patří mezi pojmy spása, hřích, Boží slovo, aj.

Restart, změna myšlení a jiný (řekla bych lepší) náhled na misii v kontextu Bible.

Kurz objasňuje misijní záměry našeho nebeského Otce od počátku až dodnes. A poukazuje na naši roli
v spolupráci na sklizni.

Motivující, povzbuzující, splnil moje očekávání. Hluboce mě zasáhl.“

Moc dobře zpracovaný kurz obohacený o zajímavá a motivační videa k nesení té cenné zprávy ostatním, ve své blízkosti i vzdáleným národům.“

Jak vás kurz ovlivnil?

Změnil mé myšlení a pohled na misii. Nebyl to jen ně-jaký duchovní zážitek, na který člověk zapomene, ale informace, které mi daly nový pohled na křesťanství celkově.

Kurz Kairos mi poskytl příležitost přemýšlet (nebo spíše začít přemýšlet) o Velkém poslání jinak, než jsem byla doposud zvyklá. Nikdy předtím mne nenapadlo dívat se na něj jako na každodenní úkol a příležitost, která se odráží ve všech aspektech mého života.

Jsem nadšena, budu všem vřele doporučovat. Každopádně mě to znovu nakoplo. Lépe rozumím tomu, jak to Bůh zamýšlel již od počátku.

Velice pozitivně. Přehodnocuji své priority. I celkový pohled na misii.“

Změnil můj pohled na Izrael, na jeho úlohu v dějinách církve a ve Velkém poslání. A také pohled na misii a misionáře. Víc jsem uviděla potřebu podpory misionářů v oblasti financí, modliteb, přátelství, v možnosti investovat svá nadání v konkrétní misijní službě.

Vedl mě k opětovnému vydání svých schopností, financí a času Bohu.

Velice pozitivně. Přinutil mě dívat se na určité věci z jiného pohledu.

Boží pohled na misii. Uvědomění si, že Bůh od počátku chtěl zasáhnout všechny národy a žehnat jim.
Přemýšlet nad tím, jak já a náš sbor můžeme být požehnáním pro druhé.

Jednoznačně pozitivně. Uviděl jsem a uvědomil jsem si věci, na které bych asi jinak nepřišel a které bych se třeba z kázání nedozvěděl.

Co si myslím o kurzu Kairos?

Jak mě znáte, moc si neberu servítky a jdu většinou rovnou k věci. A stejně upřímně bych rád zhodnotil i misijní kurz Kairos. Nejprve důvod, proč jsem se do kurzu přihlásil, i když si myslím, že moc motivovat nepotřebuji. Důvodem bylo, že hodně cestuji po českých sborech v době, když necestuji v zahraničí. A protože cítím jako morální povinnost motivovat křesťany k misii, chtěl jsem vědět, zda má vůbec smysl Kairos propagovat. Prostě nerad dělám reklamu na věci, které si sám nevyzkouším. A můj závěr? Myslím si, že kurz není pro misionáře. Je pro každého, kdo se chce nazývat křesťanem. Kairos totiž není v pravém slova smyslu o misii. Kurz je o smyslu existence církve na zemi. Kairos z vás neudělá misionáře. Kairos vám dá možnost kriticky se podívat a přehodnotit si věci, kterým věříme. A pro ty, kteří se nebojí si udělat pořádek v náboženském nánosu prachu ve své teologii, nabídne pročištění lesku vlastní duchovní optiky. Jsem rád za vysokou míru kritického pohledu. Jsem vděčný za nedogmatičnost a značný tlak na vlastní sebereflexi a porozumění Božímu slovu. Dlouho jsem neabsolvoval něco, co by mě tak konstruktivně provokovalo, jako byl kurz Kairos. A přestože cítím, že je moje „recenze“ až příliš sladká, musím vyseknout poklonu organizátorům. Už jsem toho zorganizoval dost, a tak si mohu dovolit vám říct, že máte můj respekt!
Takže, kdo se nebojí, jděte do toho, ať nám ten náš domácí duchovní rybníček nezačne zavánět. A komu je dobře a vystačí si s nedělí, tak na Kairos raději nechoďte. Nemusí to dopadnout dobře! (Felagunt)

Kurz Kairos byl pro mne velice inspirující a povzbuzující. Změnil mi pohled na důležitost misie a její financování, na vedení nově obrácených věřících, na jiná etnika a přístup k nim. Motivující videa a studie mi ukázaly nový pohled na Boží slovo. Doporučuji kurz každému, nejen hledajícímu křesťanu. (Jana K.)

Kdybych měla pár slovy říct, jaký byl kurz Kairos, tak mě napadají slova jako zajímavý, překvapivý, burcující, osvěžující, prostě skvělý. Každopádně vřele doporučuji všem. Nejen těm, kteří se zajímají o misii, ale právě těm, kteří si myslí, že misie pro ně není. Původně jsem vůbec neměla v úmyslu se na kurz přihlásit, ale když se čas kurzu přiblížil a můj manžel byl minimálně měsíc přihlášený, začala jsem přemýšlet, jestli by to přece jen nebylo dobré i pro mě. Jsem moc ráda, že jsem se přihlásila. Doteď ještě v mysli zpracovávám všechno to, co jsme slyšeli, viděli a naučili se. Těch pět dnů bylo doslova nabito informacemi a pro mě novými pohledy na misii a na svět. Znovu jsem si mohla uvědomit, jak je Bůh úžasný, jak moc nás miluje a jak úžasný plán do detailu promyšlený má a čeká na nás, aby mohl být zrealizován a naplněn. Pokud budete mít možnost kurz absolvovat, tak neváhejte. (Jiřina L.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.