Voschod II. – pokračování projektu „Kráva do každé rodiny“

d181d0bed0b1d181d182d0b2d0b5d0bdd0bdd18bd0b9-d0bfd0b5d180d0b2d18bd0b9-d181d18bd180Situace ve vesnici Voschod II je nadále obtížná pro většinu jejich obyvatel. Životní podmínky zaběhlé do stále stejných kolejí – nezaměstnanost, nízký příjem, provizorní bydlení…
Projekt „Kráva do každé rodiny“ je částečným řešením této problematiky. Kráva je v těchto zeměpisných šířkách považována za jakousi živitelku rodiny.
Letos v dubnu jsme z finančních darů N.f. Nehemia zakoupili dalších pět krav a předali je do rodin.

Velkou radost zažila rodina Sergeje Dzhioeva, která jednu z krav dostala, ještě nedávno by nevěřili, že je něco takového vůbec možné. Ale když misionář z církve „Naděje“ dovedl krávu, veškeré pochybnosti byly pryč. S pocitem vděčnosti začala Alaina Dzhioeva dojit mléko a také zůstala ve velkém údivu, když nadojila celých dvanáct litrů mléka. Ještě dojetím se třesoucí Alaina začala vzpomínat na postup výroby tvarohu, který jako dítě dělávala s matkou. Z tvarohu pak upekla národní osetinské pirohy a do domu pozvali všechny sousedy, misionáře z církve „Naděje“ a připravili malou slavnost. První slova u stolu pronesl Sergej, vyjádřil vděčnost Bohu za milosrdenství k němu. Sousedé se společně se Sergejem radovali, že teď vše půjde jen k lepšímu, říkali – Sergeji, nezapomeň, co Bůh pro tebe udělal!

Krávu dostala i rodina Sergeje Buraeva. Po mnoha letech, kdy tato rodina žije v osadě Voschod II, uviděli skutečnou pomoc. Těžký osud dvou lidí, kteří se stále přesouvali z místa na místo. Hledali lepší život v neustálé úzkosti, jak uživit rodinu, kde budou bydlet. Buraevovi mají čtyři děti, vždy o nich hezky mluví, ve starším synu už mají statného pomocníka. S velkými obtížemi se jim v osadě podařilo získat pozemek. Protože nemají statut běženců, jednání na úřadech byla velmi složitá. Buraevovi jsou však za to vděční. Rodiče a přátelé jim pomohli postavit malý dům, skládající se ze tří místností, ale to je nezachrání, mají střechu, ale nemají žádnou práci. Nepravidelný příjem je velice nízký a děti potřebují i vzdělávání.
Když k nám domů začali přijíždět misionáři, bylo to jako Boží zázrak, říká Angela. Potraviny, které začali přivážet, stačily nám i pro pomoc sousedům, kteří byli také v nouzi. Více než čtyři měsíce pravidelně dostáváme potraviny, jak je dobré, že nás Bůh tímto provedl a nezapomněl na takové ztracené, jako jsme my. Když se rodina dozvěděla, že jim koupíme krávu, štěstí a radost nebraly konce. Sergej nezadržel slzy, utírajíc je, řekl – já jsem dlužníkem Boha. Budu jeho nejhorlivějším následovníkem. Již 22. května přišel do naší církve. Tam stál vedle misionářů a hlasitě začal zpívat chválu Pánu. Když jsme jim řekli o podmínkách převodu krav, Sergej řekl, jsem připraven předat všechna další telata jiným rodinám. Děkuji za to, že mám mléko a sýr…

Nikolaj Kobzev

Pokud máte touhu pomoci lidem ve vesnici Voschod II, použijte prosím číslo účtu 100 113 352/0300, variabilní symbol 1000. Peníze budou použity na nákup dalších krav. Cena jedné krávy je 1 000 USD.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.