V poslední době můžeme často slyšet, že někde byla mecenášem poskytnuta pomoc. Média opěvují dobrodince, ukazují na charakter a odvahu okázalého činu. Ale co se často skrývá za skutkem milosrdenství – chamtivost, osobní zisk, propagace, nebo snad předvolební kampaň? Společnost je připravena poskytnout jednorázovou pomoc, ale jak pak člověk, který je například bez bydlení, může být uspokojen jedním přenocováním, nebo hladový jedním nakrmením? Bohužel, přesně to se děje v osadě Voschod 2. Pomoc poskytovaná státem je mizerná a jednorázová. Stále zůstává na okraji otázka dodávek plynu do domů běženců, neexistuje infrastruktura, alespoň zatím do dnešního dne ne.
Ale pro “Voschoďňany” jsou i dobré zprávy, a to je pomoc SOMKM (Severoosetinská misie křesťanského milosrdenství). Minulý rok se misie rozhodla poskytnout veškerou možnou pomoc uprchlíkům. Přes mnohé obtíže spojené s finanční stránkou misie nadále poskytuje pravidelnou pomoc potravinovými balíčky, oblečením shromážděným církví „Naděje“ a v neposlední řadě výstavbou dětského hřiště. Pravidelně dodáváme deseti rodinám s kojenci mléko. Staráme se také o ženy tvořící polovinu církve „Naděje“, které jsou v sociální potřebě. V několika rodinách (Tsaritova Itera, Habaloshvili Nora) ženám uklízí byty a nakupují potraviny. V této chvíli máme k darování již pět krav, které jsme zakoupili z prostředků Nadačního fondu Nehemia.
Jakmile se lidé dověděli o těžké situaci uprchlíků, snaží se tyto rodiny zaopatřit vším potřebným. Ať je to nádobí, oblečení, nábytek, který se zdá být starým krámem, lidé z vesnice Voschod vše přijímají s radostí. Například rodině Dzhioeva byla přivezena pohovka, která jim nahrazuje postel. Rodině Margievy Fatimy jedna stařenka ze soucitu dala pračku, nyní matka tří dětí nemusí prát ručně.
Mnoho rodin nám poskytlo pomoc formou stavebního materiálu, a tak rodina Kokoeva Albina obdržela deset pytlů cementu.
V současné době úřady, které vidí úsilí misie, nám vycházejí vstříc, ať už s vyřizováním dokumentů potřebných ke stavbě sportovního hřiště, tak i s dalšími otázkami souvisejícími s životem v osadě.
Po dlouhou dobu rodina Kokoevy Albiny putovala po různých místech, když před sedmi lety musela opustit svůj domov v Gruzii. V rodině vyrůstá sedm dětí, dvě z nich jsou ještě kojenci. Kdokoli, kdo chápe, jak těžké je vychovávat dítě, rozumí tomu, jak těžké to je, když je jich sedm. Ale Albina a její manžel Geloj si nezoufají, i když v jejich péči je i nemocná matka. V obci říkají, že pomáhat Albině znamená činit milosrdenství Bohu samému. Každý se snaží ať již vlídným slovem nebo materiálně pomoct, jak jen to jde. Osudově (i když křesťané na osud nevěří) se rodina Kokoeva dostala do zorného pole misionářů SOMKM. První letmý pohled a všechno, co vyšlo najevo, byla katastrofální situace rodiny, která nemá kde žít. Úřad pro ně vyčlenil pozemek, kde není žádný plyn, voda a elektřina. Díky úsilí vesničanů a dobrých lidí byl postaven obytný karavan, ve kterém je možné žít pouze v létě, a teď je pokročilý podzim.
Misie viděla tyto potřeby a poskytla veškerou možnou pomoc, a to cement pro stavbu malého domku, dřevo a břidlici. Misie týdně kupuje litr mléka pro každé dítě, dokud nebudou mít krávu, kterou jim brzy misie předá.
V církvi „Naděje“ máme sociální oddělení, které bylo nápomocno při poskytnutí oblečení pro děti. Albina upřímně ze srdce děkuje Bohu za věřící, kteří pomáhají v jejich životě. Když přijdou misionáři do domu Albiny, modlí se s nimi vroucně k Bohu. Nestává se často, že můžeme posedět v klidu nad šálkem čaje, ale když se naskytne taková možnost, Albina říká: „Bůh mě vyučuje v mých problémech proto, abych v budoucnu mohla být pro někoho oporou.“
Valery Luničkyn
ředitel
Severoosetinská misie křesťanského milosrdenství
Nadační fond Nehemia začal od ledna 2008 podporovat ve spolupráci se Severoosetinskou misií Miloserdie vesnici Voschod II. V této vesnici žije 250 rodin jihoosetinských běženců, jejichž životní situace je velmi tíživá. Lidem ve vesnici Voschod II. můžete pomoci skrze projekt Nadačního fondu Nehemia „Krmení hladových“, číslo účtu 100 113 352/0300, v.s. 1000.