Moldavsko – lidé žijící v chudobě

Na přelomu ledna a února jsme ve dvoučlenném týmu opět přijeli do Moldavska. Vnímali jsme opět ve všem Boží vedení. Zaměřili jsme se hlavně na Centrum pro děti a na návštěvy rodin ve dvou vesnicích Panasesti a Galesti, které jsou od sebe přibližně 20 km.

Nyní do Centra přichází průměrně 18 dětí. Přijeli jsme opět s touhou pomoci Aljoně, která je na všechno sama. Moc by si přála mít dalšího spolupracovníka, který by jí stál po boku. Navíc služba těmto dětem vyžaduje opravdovou moudrost, jak je v trpělivosti vést. Prosím, modlete se spolu s námi za tuto potřebu! Tentokrát jsme se dohodli, že vytvoříme program zvlášť pro holky a zvlášť pro kluky. A byl to opravdu dobrý krok. Hovořili jsme o hříchu a co v našich životech způsobuje, a jaké řešení přichází skrze moc Ježíše Krista. Moc bychom si přáli vidět proměnu jejich životů. Věříme, že to, co zaséváme, budeme jednou s prozpěvováním sklízet, a to je také naše naděje, která dává celé práci větší a hlubší smysl. Patrik, který se do týmu přihlásil přes Nehemii, vytvořil navíc skvělý program plný her a soutěží. Děti si to s ním opravdu užily.

Chlapci v centru pocházejí z nejrůznějších rodin. Je pro ně těžké, když žádného otce nemají, nebo že jejich táta doma není, protože vydělává peníze někde v zahraničí, nebo sice doma jsou, ale bojují se závislostí na alkoholu. Proto jim mnohdy chybí mužský vzor.

A co už nyní můžeme částečně sklízet?

Danielka, která pravidelně navštěvuje Centrum, nyní spolu se svou kamarádkou Aljoně pomáhají. Chodí do 6. třídy a roznášejí ve vesnici obědy seniorům. Při této příležitosti se spolu s babičkami či dědečky modlí za jejich potřeby. Danielka také občas tráví volno u Aljony doma, kde se jí může se vším svěřit. Společně se modlí. Jednou, když u Aljony přespávala, se jí svěřila, že má problém s náměsíčností. Po modlitbách se ráno vzbudila a řekla: „Už dlouho jsem se tak dobře nevyspala!“ Aljona také předává dětem rady v oblasti hygieny, například jak si správně čistit zuby. Danielka byla nadšená i z vany. „Poprvé se koupu ve vaně! My máme doma jen lavor.“

Aljona se i takto věnuje dětem, pozývá je k sobě domů a naslouchá, když se jí svěřují se svými trápeními.

Sanda. Sanda je tichá dívka, která bohužel nemá příliš mnoho kamarádek, a tak je vděčná, když si s ní někdo povídá. Chodí do Centra půl roku, duchovní program ji baví a při biblických lekcích dává dobrý pozor. Měli jsme možnost navštívit i její rodinu. Bydlí velice skromně, protože však nemají v domě vodu, jsou podmínky pro život značně ztíženy. Na vaření, umývání i praní musí nosit vodu z jiného zdroje, který je 300 m daleko. Potřebovali by vlastní studnu. Místní pastor, který byl ten den s námi, jim vyprávěl svůj příběh o tom, jak také neměli vodu, a když se za tento problém začali modlit, Bůh jim pomohl. Navíc hovořil o tom, že Kristus je pramenem, z něhož proudí voda, která dává věčný život. Společně jsme se pak modlili za novou studnu a další potřeby.

Adrian. Je to malý prvňáček, který chodí do Centra půl roku. Jednou zde ukradl lepidlo. Když si s ním Aljona promluvila, ujistila ho, že se na něj nezlobí, ale že takové věci se nedělají. Nicméně nějakou dobu do Centra nechodil, protože se bál. Modlili jsme se za něj. Při této návštěvě jsme navštívili celou jeho rodinu. Dům byl ve velmi žalostném stavu. Zchátralý, s dveřmi rozbitými po nějaké hádce, se starými kamny a špatnými podmínkami k životu. Bylo vidět, že kluci mají málo hraček – jen pár špinavých plyšáků. Jeho maminka vyprávěla, že sama měla v dětství těžký život. Její matka pila alkohol a nakonec zemřela. Povzbuzovali jsme ji a modlili se, aby Bůh vzal a uzdravil její bolest z dětství a dal jí nový život. Dnes jsou děti u babičky, protože maminka odjela za prací do zahraničí, aby děti nějak uživila. Bohužel, takových rodin je zde spousta. Chudoba rodiny rozděluje, rodiče častokrát, aby se postarali o své děti, odjíždějí hledat práci do zahraničí.

Celkem jsme během našeho pobytu v Moldavsku navštívili 22 rodin ve vesnicích Panasesti a Galesti. Navštívili jsme nejenom rodiny dětí z Centra. Každé rodině jsme darovali potravinové balíčky, povzbuzovali je Božím slovem a modlili se s požehnáním za všechny jejich potřeby. Některé situace a příběhy se nám vryly do srdcí.

Kosťa. S touto rodinou se známe již dlouho. Kosťa, otec rodiny, onemocněl rakovinou, a tak jeho manželka musela zastat roli živitelky a navíc se postarat i o svého muže a tři děti. V posledním stádiu už Kosťu převezli z nemocnice domů a za pár týdnů zemřel. Ještě před rokem to byl muž plný síly. Bylo nám líto, čím si rodina prochází. Jeho žena nyní musí pracovat i v noci, aby své děti uživila. Prosím, modlete se za ně, aby Bůh seslal svoji pomoc.

Kaťa. S touto dívkou se známe již několik let. Se svými sourozenci byla již dvakrát na našem letním táboře v Panasesti. Při jednom dívčím programu jsme si spolu s ní četli Bibli a nejvíce na příběh o Nikodémovi reagovala právě Kaťa, která se chtěla modlit. Od té doby, pokud jí to rodiče dovolí, přichází s Aljonou v neděli na shromáždění. Když jsme navštívili celou její rodinu, našli jsme Kaťu, jak stojí sama u plotny a vaří pro celou rodinu. Její rodina bydlí ve velmi skromných podmínkách, společně spí v jedné místnosti a děti spí na jedné posteli.

Aura. Starší třináctiletá dívka z Galesti, kterou jsme našli doma samotnou, mě při příchodu silně objala. Poznala mě z tábora z minulého roku. Když jsme se za ni a její rodinu modlili, začala plakat. Povzbudila jsem ji a nabídla, jestli chce přijít v neděli do církve. Přišla spolu s Kaťou. Když jsme je nazpátek odvezli, byly veselé. Aura je často doma sama, protože oba rodiče pracují. Kéž najde blízkost
u Boha, který ji miluje.

Jak se můžete zapojit? Modlitebně a finančně. Budeme vděční za vaši modlitební podporu i za rodiny, o kterých jsem vám napsala. Budeme také vděční za vaši finanční pomoc na nákup potravin pro chudé rodiny, popřípadě na nejnutnější opravy domu. Momentální potřebou je dodělat chodbu před vstupem do Centra (25 000 Kč). Potřebovali bychom také skříňky (6 000 Kč), kde by každé dítě mělo své místo na boty, bundu a aktovku. Momentálně je používán jeden věšák a parapet, kde se dávají všechny bundy, což může způsobovat přenášení různých parazitů (např. vší). Další potřebou Centra je pračka (5 000 Kč), kde by si děti a rodiny mohly vyprat své věci (některé děti chodí do Centra ve velmi znečištěném oblečení), a taky k vyprání ručníků a utěrek (aby to kuchařka nemusela nosit prát domů). Pomoc potřebujeme i při organizování týdenního tábora (35 000 Kč). Potřeb je opravdu spousta, prosím, pomůžete nám?

Příměstský tábor (denní program) pro děti z vesnice Panasesti a Galesti bude probíhat od 22. do 26. června. Kapacita pracovníků je momentálně naplněna. Budeme vděční za modlitby a finanční podporu, která bude směřovat především na pomůcky, potřeby tábora a jídlo pro děti. Minulý rok jsme pozvali 60 dětí na „královskou hostinu“, na níž pracovníci obsluhovali všechny děti. Některé poprvé v životě ochutnaly mango, ananas a jiná jídla. Děti pocházejí z rodin, kde vládne alkohol, chybí rodiče, žijí v chudobě. Tábor je příležitostí prožít radost, zapomenout na starosti a dozvědět se o někom, kdo chce jim dát naději do budoucna (Jer 29:11).

Klasický tábor. Hledáme nový tým na tábor s přespáním, který chceme dělat v prvním týdnu v červenci 2020. Už v minulém roce se nám osvědčilo, že tábor s přespáním je dobrým nástrojem pro bližší důvěru, osobní rozhovory, řešení problémů, společné modlitby, ale také aktivity vedoucí ke stmelování skupiny dětí z centra. Zároveň chceme vzít některé děti z vesnice Galesti, s kterými jsme v bližším kontaktu díky letním příměstským táborům. Pokud máš na srdci nějakým způsobem se zapojit, ať svou přítomností, modlitbou, nebo finančním přispěním, bude to pro děti i pro nás požehnáním. Celková částka činí na oba tábory přibližně 35 000 Kč. Momentálně máme k dispozici 5 000 Kč. Hledáme na tábor také pět pomocníků, kteří by měli nějaké zkušenosti s dětmi a měli základní úroveň ruského jazyka. Cena výjezdu je 5 000 Kč na osobu (ubytování, strava, jiné potřeby na táboře. V ceně nejsou zahrnuty náklady na cestu a pojištění do Moldavska).

Podpořit misii a rodiny v Moldavsku můžete darem na účet 1057340/2060, v. s. 2103.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.