Podnikatelské skupinky SHG

Z neurčených darů na našem účtu jsme se rozhodli i v Jimmě otevřít pilotní projekt SHG, protože vidíme smysl v dlouhodobé investici do vzdělání i podnikání, které lidem pomůže postavit se na vlastní nohy a přinese stálý příjem do celé rodiny. Zapojilo se tedy 20 rodin, jejichž děti podporujeme ve vzdělávání. Z těchto rodin vznikly dvě skupinky po deseti lidech, které prošly školením o tom, jak hospodařit s penězi a jak si našetřit peníze a začít malé podnikání, které by popřípadě uživilo celou rodinu. Jsou například motivováni k tomu, aby se vzdali jedné kávy denně nebo týdně a peníze za ni vložili do společné pokladny, tedy 4 Birry (3,2 Kč).

Pracovití lidé. Osobně jsme se s některými setkali a máme radost, jak se s nadšením zapojili. Každý z nich začal s malým podnikáním. Někteří si otevřeli kiosek s potravinami, jiní second hand, další obchůdek, kde prodávají injeru (obilnou etiopskou placku), nebo mají stánek se zeleninou, další stánek se smíšeným zbožím, jedna žena prodává cibuli, tři ženy prodávají místní chléb, další má stánek s ovocem, a jedna žena sbírá dřevo na oheň, které pak prodává.

Mají práci, mají koláče. Jsme tedy nadšení z toho, jak se lidé pustili do práce i podnikání. Často totiž chudoba začíná v jejich myslích, proto je skvělé, že začínají své myšlení proměňovat a mají snahu změnit svůj úděl i budoucnost.

Když jsme se s nimi na závěr loučili, vyjadřovali nám mnozí svou vděčnost, že dostali takovou šanci na změnu života. Tedy relativně malý obnos peněz může proměnit budoucnost celé rodiny. V našem případě to byla investice 12 000 Kč na jednu pracovní skupinu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.