V zimě na Sibiř

Několik dní před odjezdem s obavami sledujeme online předpověď počasí v Jakutii. Teplota nemilosrdně atakuje – 35°C. Letošní výjezd na Sibiř totiž připadl na zimu. Přesun z mírného podnebného pásu, kde zimu zažíváme jen sporadicky, do pásu subpolárního nás rozhodně nenechává klidnými. Navíc občasné informace od našich přátel, ke kterým jedeme, že minulou noc bylo -40°C, nás definitivně utvrzují o potřebě opravdu teplého oblečení.

Vybaveni péřovými bundami, huňatými svetry, šálami, rukavicemi, podvlékacím prádlem, které v našich zeměpisných šířkách dávno upadlo do hlubokého zapomnění, a v neposlední řadě nezbytně nutnými ušankami nastupujeme s odhodláním čelit krutým mrazům do letadla.

Zahřívací kolo. Po mnohahodinovém cestování a několika přestupech naše letadlo dosedá na přistávací dráhu ležící na permafrostu (věčně zmrzlá půda). Jakutie nás vítá pouhými -35° C, což je na zahřívací kolo poměrně přijatelná teplota. Nosní dírky se nám při dýchání okam- žitě lepí mrazem a vousy po chvíli bělají od námrazy…

Náš přítel Ilja, jehož službu zakládání sboru na Sibiři Nehemia podporuje od roku 2014, nás vřele vítá na místním letišti, které však letiště připomíná jen velmi vzdáleně.

Cílem letošní výpravy bylo povzbudit místní církve a spolu s tím i přivézt člověka, který by se podělil o své zkušenosti, jak pracovat s mládeží. Tato oblast je na Sibiři jen málo rozvinutá a zkušeností je tím pádem ještě méně. Pastor Ilja byl pověřen, aby se ujal rozvoje práce mezi mladými v celém regionu. Proto jsme do letošního týmu přizvali i Henryka M., velmi talentovaného mladého muže, který je sám několik let vedoucím mládeže, aby předal své zkušenosti místním.

Pravá baňa. Po pár hodinách spánku, které nám měly pomoci vyrovnat spánkový deficit z cestování a také pomoci čelit osmihodinovému časovému posunu, nás Ilja zve do tradiční ruské bani (obdoba sauny). Ta je prý ideálním lékem na únavu a pásmovou nemoc.

V bani je odhadem dobrých 120 °C, abychom předešli případné zástavě srdce, raději lehce větráme. Po několika minutách saunování se chladíme venku v -45° C, což byl minimálně silný zážitek. Na závěr dne navštěvujeme místní rehabilitační centrum (obdoba Teen Challenge) pro lidi bojující s různými druhy závislostí, které provozuje místní sbor.

Plánovaná setkání. Na další dny je plánovaná několikadenní série shromáždění v místním sboru. Na místo se sjíždějí lidé z širokého okolí, což na Sibiři má trochu jiný význam než u nás. Někteří účastníci cestovali i 700 km, aby se mohli shromáždění účastnit. Nejbližší spřátelený sbor totiž leží necelé čtyři hodiny jízdy autem a ty další ještě mnohem dál…

Během několika dnů máme možnost oslovit necelou dvacítku sibiřských věřících slovem povzbuzení, vyučováním o práci s mládeží a zprávami z misijního pole. Máme také mnoho příležitostí společně stát před Bohem, děkovat za Jeho dobrotu a žehnat jeden druhému do dalších dnů.

Místní sbory jsou ve většině případů složeny z lidí s pohnutou minulostí. Většina místních v minulosti bojovala se závislostí na alkoholu a drogách. A právě tyto lidi se místním daří zasahovat nejvíce. Jejich práce je velmi těžká a podmínky, ve kterých pracují, pro nás v bohaté Evropě zcela nepředstavitelné. Nicméně i na Sibiři navzdory krutým mrazům a nehostinným podmínkám se Bůh dotýká lidských srdcí a přináší naději a odpouštění.

Hlavní důvod, proč Ilju a jeho ženu Aňu podporujeme v jejich práci je, že mají obrovskou možnost zasahovat nezasažené národy žijící na Sibiři. Konkrétně Jakuty, původní obyvatele, a Evenky, 67 tisícový kočovný národ žijící i na Sibiři.

Při každé návštěvě registrujeme další a další zástupce těchto národů v místním sboru. Před dvěma lety byl jeden ročník místní biblické školy složený právě jen z Jakutů a Evenků.

Letos jsme se seznámili s Nikolajem, Evenkem, který se narodil jako šesté dítě z osmi. Během svého života se potýkal se silnou závislostí na alkoholu a vlivem ní strávil mnoho let ve vězení za těžké zločiny. Ve vězení se setkal s Bohem a po propuštění prošel rehabilitačním programem a dnes se připravuje ve svých 39 letech na studium na biblické škole!

Díky všem, kdo jste součástí této pomoci!
L.C.

Pokud máte touhu podpořit misii mezi nezasaženými na Sibiři, použijte prosím č. ú. 1057340/2060, v. s. 5302.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.