Ukrajina poznamenaná válečným konfliktem

Václav Bednář fotoMůj první letošní misijní výjezd na Ukrajinu se uskutečnil krátce po podpisu mírových dohod v Minsku. Mnozí očekávali, že se palba na východě Ukrajiny zastaví. Já ve skrytu duše také, avšak opak byl pravdou. Válečný konflikt sice na začátku března utichl, ale nikdo neví, na jak dlouho…
Příprava evakuací
Ve všech dětských domovech, které jsem navštívil, se řešil plán evakuace, tak aby nikdo nebyl zaskočen, pokud by se válečný konflikt rozšířil do vnitrozemí Ukrajiny. I děti z dětského domova v Mariupolu jsou schopny v případě ostřelování do jedné hodiny odcestovat.

Káťa s Natašou

Káťa v nové rodiněNedávno jsme obdrželi naléhavou modlitební prosbu za 17letou Káťu, dívenku z kyjevského dětského domova Otčij dom, která se náhle ocitla ve velmi vážném stavu v kyjevské onkologické nemocnici s leukémií 4. stupně. Lékaři Káti nedávali žádnou naději, celá církev se přimlouvala za její uzdravení.
Káťa spolu se svou sestrou Natašou byly sociální službou odebrány matce alkoholičce, která se o ně vůbec nestarala. Proto byly dívky umístěny do našeho dětského domova. Obě dvě díky svému dobrému charakteru velmi rychle zapadly do dětského kolektivu a staly se velmi oblíbenými. Začaly navštěvovat církev Spasení a rovněž klub Bumerang pro děti z dětského domova. Po nějaké době obě přijaly Ježíše jako svého Spasitele a byly pokřtěny. Dívky byly z nového života nadšené, a dokonce se zapojily do místní pěvecké a divadelní skupiny. Loni o prázdninách byly umístěny do pěstounské rodiny, ve které byly obě dívčiny nadmíru spokojené. Bydlely s novou rodinou kousek od našeho dětského domova i od církve Spasení. Vše bylo super, než přišel konec února a Káťa onemocněla.Do poslední chvíle doufala, že bude uzdravena. V nemocnici, poté co Roman Kornyjko sloužil večeří Páně, se Káťa rozloučila s mámou a řekla, odcházím. Usmála se a zemřela. Nyní je už navždy DOMA u svého Spasitele.
Po delší době jsem mohl navštívit sbor Betlém v Kolomyji, kde jsem sloužil Slovem a odpoledne navštívil rodinu pastora Michala Wanderera. Zakouší nyní těžké období. Každou chvíli bojují s nějakou nemocí či úrazem, ale Boží ruka je stále nad nimi. Ve své službě neustávají.
Božím slovem jsem měl možnost sloužit mladým lidem z karnavatském sboru a rovněž centrálnímu sboru v Krivém Rogu. Další mou zastávkou byl sbor Svoboda v Apostolovu, nakonec jsem navštívil Dům nebeského Otce v Kyjevě, který vede pastor Roman Kornyjko.
Bůh vám žehnej a děkuji vám za vaše přímluvné modlitby a finanční podporu.

Vašek Bednář

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Humanitární pomoc, Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.