Služba romských pastorů se prokazovala skutečnou pokorou a úctou.
V dubnu navštívila Českou republiku skupina romských pastorů ze Zakarpatí. Turné bylo velkým obohacením pro nás i pro ně. Jejich služba se prokazovala nejen silným pomazáním, ale hlavně jejich skutečnou pokorou a úctou k druhým. Oni sami mohli vidět, jak žijí sbory v Čechách, mohli nám sloužit a předat něco ze svého misijního ducha. Ve sborech se sdíleli se svými svědectvími ze života i ze své služby v romských komunitách. Hovořili také o aktuální situaci na Ukrajině.
Výjezdu do Čech se účastnilo sedm romských pastorů pod vedením Michaila Balka, hlavního pastora, který je zodpovědný nejen za romskou část, ale i za ukrajinskou část Církve živého Boha na Zakarpatí. Rovněž má na starosti romský sbor v Mukačevu, ve kterém je nyní kolem 250 členů. Na dvou nedělních bohoslužbách se schází kolem 300-400 lidí. V současné době má celé seskupení na Zakarpatí dvacet sborů, z nichž některé mají více než stovku členů a některé přibližně 50 členů. Některé sbory se schází formou domácích skupinek, kde je zhruba 30 lidí. Za třicet let práce, která povstala z ničeho, založili romští pastoři na Zakarpatí více než třicet sborů.
Zde je svědectví jednoho z nich.
„Tam, kde bylo peklo, přišel pokoj, a kde byla agresivita, přišla láska a úcta.“
„Když mi bylo sedm let, můj otec zemřel. Doma nás bylo deset. Při takovém množství dětí na mě mamka neměla čas. Vyrůstal jsem na ulici ve skupině jiných dětí. Kradli jsme, co se dalo. Když mi bylo deset, začal jsem pít. V opilém stavu jsem byl velice agresivní. Lidé přede mnou dokonce zamykali svoje vrata. V osmnácti jsem se oženil. Narodila se nám tři děvčátka. V té době se moje žena obrátila. Vzhledem k tomu, že jsem nenáviděl křesťany, začal jsem ji trápit. Když jsem se dozvěděl, že byla na shromáždění nebo na modlitbách, často jsem ji krutě bil, až upadala do bezvědomí. Ona se však celou tu dobu modlila za mé spasení.
Jednoho dne mi můj známý řekl, že bych se měl vzpamatovat a obrátit se k Ježíši. Nechtěl jsem to poslouchat. Když se moje žena opět chystala na další setkání, zeptal jsem se, kde shromáždění proběhne. Se strachem v očích, že zase něco provedu, mi to přece jen řekla. Před časem jsem totiž dům, ve kterém měli setkání, zabarikádoval a odřízl elektřinu. Tentokrát mě však táhla zvědavost, co křesťané na takovém setkání dělají. Na konci setkání jsem však padl na kolena a odevzdal svůj život Ježíši. To se stalo před deseti lety. Od té doby toužím projevovat své ženě lásku a vytvořit pro naše děti domov, ve kterém bude láska a pokoj, to, co jsem já ve svém dětství neměl.“
A bylo pro jeho manželku těžké odpustit? Sama odpověděla: „Ano, bylo to těžké, ale vždyť jsem se za jeho obrácení modlila. Než se to stalo, byl v moci ďábla a potřeboval pomoc. Nakonec ho Pán Ježíš zachránil.“
Pán Ježíš nezachránil jenom Feriho, ale celou jeho rodinu. Tam, kde bylo peklo, přišel pokoj, a kde byla agresivita, přišla láska a úcta. Když se dívám na nynější Feriho život, bylo pro mě těžké uvěřit vyprávění o jeho starém životě. Naplnilo se slovo z 2 Kor 5,17: „Proto je-li kdo v Kristu, je nové stvoření. Staré věci pominuly, hle, je tu všechno nové.“ Během čtyř let mého cestování na Ukrajinu jsem potkal mnoho Romů. Feri už od samého začátku, co jsem ho poznal, byl neuvěřitelně skromný, klidný a vyrovnaný, asi nejvíce ze všech Romů, které jsem kdy potkal.
Zde jsou náměty, jak můžete podpořit službu romských pastorů na Ukrajině:
1. Hledáme finanční podporu pro klíčové vedoucí
a pastory. V dnešní době jich podporujeme šest.
2. Finanční pokrytí cest do okolních sborů. Mnohé sbory nemají svého vedoucích, proto tam musí pastoři několikrát týdně dojíždět. Vzdálenosti od mateřského sboru jsou od 10 do 50 km.
3. Peníze na léky, důležité návštěvy lékařů a operace klíčových služebníků.
Službu romských pastorů můžete podpořit prostřednictvím č. účtu 1057340/2060, var. s. 5102.
Slavoj Raszka CB Nová generace, Třinec