Ohlédnutí za Horizonty 2014
Každý z nás již po mnoho let jistě registruje, že do České republiky, potažmo do celé Evropy proudí stovky a tisíce lidí z jiných kontinentů, národů a etnik. Světoví politici se shodují, že v současné době zažíváme jednu z největších uprchlických vln v novodobých dějinách. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) překročil počet běženců poprvé od 2. světové války hranici 50 milionů. Přesně 51,2 milionů lidí v dnešním světě prchá před násilíma nouzí. Přitom každý pátý běženec musel opustit svoji zemi. Nárůst krizí a vleklých válečných konfliktů tento trend jen a jen podporuje. Ať už jsou to letité krize na africkém kontinentu nebo eskalující napětí
v Sýrii, Iráku či na Ukrajině. Nezanedbatelné procento uprchlíků míří i do Evropy. Jen do německého Mnichova přichází v průměru 80 nových běženců každý den.
Avšak spolu s přílivem imigrantů se nad námi často vznáší otázka náboženského extremismu. Tato otázka pak vytváří jistou hrozbu pro celou evropskou společnost. Ano, někteří imigranti přicházejí s jasným cílem „měnit“ evropský kontinent dle předem daných pravidel. Na druhou stranu většina imigrantů hledá bezpečí a naději na lepší život. Ať je tomu jakkoliv, v neposlední řadě každý z nich potřebuje slyšet evangelium.
Během konference nejednou zazněla tolik známá slova ze Sk 1,8: …a budete mi svědky… Dnes nemusíme cestovat až na sám konec země, ale lidé z konce světa jsou mezi námi. Přímo v našich městech, obchodech, parcích, školách, hned za dveřmi našich domů… Stačí se rozhlédnout kolem sebe, oslovit či podat pomocnou ruku. Jsme ochotni opustit svoji bezpečnou zónu, pohodlí našich sborů a domovů a vyjít vstříc těmto ztraceným, kteří častokrát přišli o všechno, co měli, včetně jakékoliv naděje?
Leoš Cásek