Návštěva v etiopském Koffele II.

Pondělí, 08 říjen 2007
V minulém čísle Nehemia Info jsme vás informovali o naší návštěvě našeho projektu v Koffele.Dnes Vám přinášíme několik zajímavých rozhovorů, které jsme natočili během návštěvy v Koffele.
ImageHledáme sponzory pro padesát nových dětí v projektu Děti Etiopie – město Koffle

Nadační fond Nehemia podporuje od září loňského roku 100 dětí v Etiopii ve městě Koffele. Záměrem projektu je dát chudým dětem možnost vzdělání a tím i lepší perspektivu do
života. V dané oblasti je obyvatelstvo z 95% muslimské. Ve městě Koffele
žije cca 10 500 obyvatel. Z celkového počtu dětí má možnost chodit do školy pouze 40%.
Měsíční náklady na jedno dítě jsou cca 450,-. Vzhledem k výši celé částky
není nutné, aby jeden sponzor „pokrýval celé dítě“, ale je zcela běžnou
praxí, ze na jedno dítě přispívá více sponzoru.V částce je zahrnuto vzdělání, ošacení, lékařská péče a strava. Chceme docílit také toho, ze každý sponzor bude dvakrát ročně dostávat nové
informace o „svém“ dítěti
Letos v červnu jsme měli možnost projekt navštívit přímo na místě. Po osobní návštěvě Koffele jsme se rozhodli počet dětí rozšířit o dalších padesát. Děti by měly být přidány do programu v březnu příštího roku.
Pokud máte zájem se do projektu zapojit, kontaktujte, prosím naši kancelář, kde s vámi rádi dohodneme další podrobnosti.Tel.: 595 173 715, email office@nehemia.cz

Projekt Děti Etiopie – město Koffele můžete podpořit pravidelnou podporou konkrétního dítěte nebo také darováním finančních prostředků na účet N. f. .Nehemia 100113352/0300, variabilní symbol 1202.

 

Matka jedno z dětí mluví o vlivu našeho projektu na jejího syna a její život
ImageJmenuji se Shure Usany a je mi 35 let. Narodila jsem se v muslimské rodině, takže jsem přirozeně převzala náboženství, které do naší rodiny patřilo. Měla jsem velké problémy ve finanční i sociální oblasti. Proto jsem si musela najít práci a tak jsem vařila injaru (etiopské národní jídlo), kterou jsem prodávala a také jsem živila rodinu tím, že jsem lidem prala prádlo. Pracovala jsem velmi tvrdě proto, aby děti mohly chodit do školy a dokončit ji. Po dokončení školy však není možné, aby v tomto městě našli práci.
Mám pět dětí a tři z nich jsem byla nucena dát druhým lidem, aby se o ně postarali. Můj manžel zemřel před 4 lety, protože byl nemocný.
Dozvěděla jsem se, že v Koffle byl otevřen pro děti, jejichž rodiče nemají dost peněz, vzdělávací projekt . A tak jsem jedno z mých dětí se do tohoto projektu přihlásila.
Můj syn byl přijat a dostává vzdělání, a také plnou podporu z projektu: jídlo, oblečení, zdravotní péči, školní pomůcky..
Od té doby, co mé dítě začalo tento projekt navštěvovat, jsem v jeho chování uviděla radikální změnu. Dříve byl velmi tichý a plachý a teď vidím v jeho chování pozitivní změny. Zpívá a mluví o Ježíši. Jednoho dne mi začal vyprávět o Ježíši a o různých historických událostech v Bibli a mně se to moc líbilo.
Ze začátku to byl on, kdo mi doma vyprávěl o Ježíši a o Bibli, ale pak jsem se dokonce odhodlala zkontaktovat s lidmi, kteří jsou do projektu zapojeni a oni mi také vyprávěli o Ježíši.
Na základě změny v chování mého syna a svědectví pracovníků projektu jsem se rozhodla přijmout Ježíše za svého osobního Spasitele.
Předtím než jsem se s Ježíšem setkala jsem nemohla vůbec v noci spát, měla jsem špatné sny, ale poté co jsem přijala Ježíše spím velmi dobře, mám stálý pokoj, jsem vyrovnaná. Užívám si života, raduji se, že mohu být s Bohem a s ostatními bratry a sestrami. Nyní opravdu žiji, mám světlou budoucnost. Žiji sama se dvěma dětmi, jeden syn chodí do školy a druhý pracuje jako námezdní dělník. Další tři děti bydlí u lidí, u kterých získali práci.
Očekávám, že Bůh má pro mě mnohem víc a těším se na to.
Chtěla bych vám moc poděkovat za vaši pomoc a všem, kdo nám pomáháte posílám pozdravy. Víme, že to dělá Bůh, ale je to skrze vás. Nyní žiji sama a jedno z mých dětí pracuje jako. Další mé děti bydlí u jiných lidí, kteří jim dali práci.

Rozhovor s ředitel projektu v etiopském Koffle Tegenem Tafessem

Image
Kolik vyučovacích hodin děti denně mají?

Každý den se dětí učí osm hodin. Přičemž ve státních školách jsou to pouze čtyři vyučovací hodiny.

Jaké předměty se děti učí?
Amhara a Oromigna (národní jazyky, v Etiopii je osm hlavních jazyků , celkem však 72 jazyků)angličtina, matematika, ekologie, sport, výtvarná a hudební výchova , občanská nauka, psaní, duchovní a etická výchova.

Můžeš nám popsat jaké je v Etiopii věkové rozložení školní docházky? Od kolika let začínají děti chodit do školy?
Mateřská škola je v Etiopii součástí školní docházky. Děti se u nás začínají učit už od 4 let. V osmi letech přecházejí na základní školu, kterou studují až do třinácti. Střední škola je pak od třinácti do osmnácti let.

Do kolika tříd jsou děti v projektu rozděleny?
V současné době máme celkem tři třídy, ale plánujeme rozšíření. V budoucnu, pokud by se počet dětí rozšířil na sto padesát, rádi bychom měli další dvě třídy. Od vedení města jsme dostali zdarma pozemek, který můžeme použít pro rozšíření projektu.

Některé děti jsou z muslimských rodin. Můžeš nám říct, kolik dětí navštěvuje nedělní bohoslužby? A jak rodiče reagují na to, že jejich dítě navštěvuje křesťanskou školu?
Je to neuvěřitelné, ale všechny děti zapojené do projektu chodí na nedělní shromáždění.Pak zde máme dalších padesát dětí, které nejsou součástí projektu a také pravidelně navštěvují nedělní školu.
Všichni rodiče a to i muslimové reagují pozitivně a to nejen proto, že jejich děti mají školu zdarma, ale především proto, že vidí pozitivní změny v chování svých dětí.

Jeden z vedoucích sboru v Koffle popisuje svoje zkušenosti s kázáním evangelia v oblasti, kde žije 95% muslimů.

ImageNaše evangelizace probíhá každý den a to tak, že už o půl sedmé začínáme kázat evangelium. Celou bohoslužbu přenášíme přes mikrofony do reproduktorů.
V ranních hodinách začínáme ze dvou důvodů a to, abychom byli první, protože zhruba v sedm hodin začíná stejným způsobem kázání z místní mešity. A za druhé takto brzy ráno je ještě klid a naše kázání je slyšet v okruhu sedmi kilometrů a díky tomu může mnoho lidí slyšet evangelium.
Máme mnohá svědectví o tom, jak lidé po naší ranní bohoslužbě přicházejí k nám s tím, že chtějí přijmout Ježíše.
Jiní lidé přicházejí na nedělní bohoslužbu , že již mnoho dní poslouchají naše kázání a že chtějí také přijmout Ježíše.
Bylo období, kdy jsme s ranními bohoslužbami přestali, ale přiházela k nám spousta lidí s otázkou proč jsme přestali kázat evangelium do éteru. Že nevadí když se lidé „neobrací“, ale, že je přeci nutné, aby lidé o Ježíši slyšeli a to je přeci dost vážný důvod, že musíme pokračovat kázání dál.
Naše ranní evangelizace však není zcela bez problému. Zejména muslimové se nás snaží zastavit. Žalují nás a píší stížnosti na vládní úřady, aby nám bylo kázání evangelia znemožněno.
Nicméně vláda neshledala na našich ranních bohoslužbách nic nezákonného a dokonce jsme dostali oficiální povolení. Byl vyhrazen čas jak pro křesťanskou tak i pro muslimskou bohoslužbu.
Naše evangelizace také probíhá na osobní úrovni. V současné době máme osm misionářů, kteří navštěvují města a vesnice a káží evangelium. Naše církev má celou strategii jak zasáhnout muslimy v naší oblasti.
Vydáváme letáky psané v místních jazycích, některé z nich jsou psané i ručně. Lidem, kteří neumí číst rozdáváme kazety s mluveným slovem na téma Křesťanství a muslimové. Připravujeme také tisk nových knih, které chceme také rozdávat. Nicméně máme problém s tiskem, který je pro nás velmi nákladný.
Máme mnoho misionářů a mnozí z nich jsou obrácení muslimové, avšak nemůžou kvůli špatné ekonomické situaci vyjít a kázat evangelium. Nejsme schopni je vyslat, protože nám chybí finanční prostředky.
Před sedmi lety jsme začali stavět novou modlitebnu. Stále ještě není dokončená, ale Bůh se o nás stará. Například na celou budovu jsme získali zdarma cihly.
Nyní je v takové fázi, že se už dá částečně používat. Vidíme, že naše modlitebna ovlivňuje celou komunitu v místě, ve kterém leží. Má vliv jak na muslimy, tak i na ortodoxní,. Lidem, kteří by chtěli jakkoliv pomoci podpořit naši práci budeme nesmírně vděční a to zvláště v trénování misionářů a jejich podpoře.
Potřebujeme také modlitební podporu z vaši strany, abychom mohli v evangelizaci mezi muslimy pokračovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Misijní výjezdy, Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.