Kavkaz – Naše vysílání proniká k lidem

Zdá se, že svět, jak jsme jej znali, zmizel do neznáma a není jasné, zda jej ještě někdy uvidíme…

Ale i nová doba si žádá, abychom byli připraveni pomoci praktickým způsobem. Zvláště pak starším lidem, kteří musejí zůstávat doma a nemají nikoho, kdo by jim pomohl zajistit základní potřeby. V našem okolí je také velké množství lidí, kteří ztratili práci nebo se najednou ocitli na ulici bez domova. Kolem nás jsou lidé žijící pod hranicí chudoby a nemají tak dostatek potravin a léků. Potřeb je kolem nás bezpočet a těch, kdo pomáhají, tak zoufale málo. Do redakce MCC nám pravidelně přicházejí prosby o pomoc od lidí ve svízelné situaci.

Nedávno nás kontaktovala Lída K., svobodná matka pěti dětí. “ Prosím, pomozte mi, jakkoliv můžete, mám pět dětí a nemám je čím nakrmit.” Podobných dopisů dostáváme do redakce nejen desítky, ale i stovky. Náš tým se snaží reagovat na každý z nich, pokud je to v našich silách. Většinou rodinu navštívíme osobně, abychom na místě zjistili, v jaké situaci se rodina nachází. Lída Kachmazová žije ve vesnici Dačná nedaleko Vladikavkazu, kde je dominantním náboženstvím islám, což její situaci příliš neulehčuje.

Při prvním setkání s touto rodinou jsme nemohli uvěřit, v čem to vlastně žijí. V jednopokojovém bytě žije Lída a jejích pět dětí spolu s její sestrou a jejím synem. K tomu s nimi žije ještě i jejich babička. Lídina sestra a babička jsou alkoholičky, což do každodenního soužití v rodině přináší neustále hádky a fyzické násilí. Vlivem hádek jsou silně narušené i sousedské vztahy.

Byt, ve kterém žije celkem devět lidí, je v naprosto katastrofálním stavu, opadané omítky, vytrhaná podlaha a plíseň jen dokreslují zoufalou situaci. Navíc jeden z chlapců trpí mozkovou obrnou a tím pádem je zcela ochrnutý.

Rodina je v místní islámské komunitě zcela na okraji, když se rozdává zakát (dar potřebným), nikdy nic nedostanou. Potřeby rodiny jsme odvysílali v rádiu a na jejich podporu naši posluchači poslali dostatek peněz na nákup nejnutnějších potravin. Dokonce jsme dostali i dar na pořízení telefonu, do kterého jsme nainstalovali aplikaci rádia MCC, aby tak rodina mohla slyšet naše vysílání. A to jak pro dospělé, tak i pro děti.

Při loučení jsme rodinu mohli požehnat i modlitbou, při které celá rodina se zájmem tiše poslouchala. Mám naději, že jsme se neviděli naposledy!

Podpořit rádio MCC můžete použitím č. ú. 100113352/0300, nebo 1057340/2060, v. s. 1002.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.