Izrael – great job!

DSC_7363Tuto zprávu do Nehemia Info píši ještě z Izraele. Právě jsme dobalili kufry, zítra pro nás přijede řidič, odveze nás na letiště a vracíme se domů.
Naše dojmy jsou jedním slovem skvělé. Přestože to byl již šestý výjezd na pomoc lesům na Karmelu, a tedy jsem již na zdejší události zvyklý, tentokrát Pán připravil nová překvapení.
Lesníci z izraelské organizace KKL nám věnovali velikou pozornost. Koordinátorkou pro střední Evropu se nedávno stala paní Šaron Geva, která za námi hned první pracovní den přijela do lesa. Zajistila pro nás dopravu z letiště do sboru i zpět, doporučující dopis a mnoho jiného. V lese jsme se setkali s ředitelem Michaelem Weinbergerem, vedoucími i dělníky. Pracovali jsme v lese Chof HaKarmel, podél národní turistické trasy. Měli jsme tím pádem mnoho příležitostí setkat se s izraelskými cyklisty, turisty, automobilisty i jezdci na koních. Všemi těmito způsoby v Izraeli turisté cestují. Pročistili jsme les podél této trasy v délce 600 DSC_8001metrů, což byl velmi slušný výkon. Také jsme pomohli mesiánskému sboru, v jehož budově vždy nacházíme ubytování. Vykáceli jsme alej mrtvých cypřišů na jejich pozemku, a nasadili místo nich nové stromky. Služebníci sboru projížděli kolem ze svých setkání a volali na nás: „Guys, you are doing great job!“ Moc nás potěšilo, že lesníci z KKL darovali tomuto sboru všechny stromky zdarma, přestože je sbor chtěl koupit. Byli jsme pozváni na mnoho sborových setkání, a naše vztahy se výrazně upevnily.
Práce byla těžká, často jsme byli unavení a vyčerpaní. Vzali jsme s sebou výjimečně také manželku jednoho muže z týmu, a pracovala obětavě a statečně. Boží záměr v tom jistě byl, i když jsme jej netušili předem. V lese nás navštívil velvyslanec České republiky v Izraeli, pan Ivo Schwarz s manželkou. Bylo to milé, neformální setkání, a hodilo se, že jsme k manželce pana velvyslance měli v týmu ženu. On se o nás zmínil dalším, takže k nám přijel natočit reportáž redaktor Jakub Szántó z České televize, a opět na kameru pozvali Janu z našeho týmu. Pak ještě přijeli pro reportáž z informačního webu Eretz – takže když jsme zrovna nepracovali, měli jsme vlastně vždy nějaké setkání nebo návštěvu. Všichni ocenili, že pomáháme Izraeli ze srdce, bez hlasitého humbuku nebo touhy po pozornosti. Tým byl výborný, mnoho jsme spolu prožili, a také se velice nasmáli.
DSC_6530Co bude dál? Každoročně si kladu tuto otázku, a podle letošní odezvy to vypadá, že projekt nejen pokračuje, ale nabývá na síle a na významu. Jsme za to vděční Bohu, bez jehož pomoci bychom nemohli udělat nic. A jsme také vděční vám všem, kteří jste letošní projekt „Pomoc lesům na Karmelu“ obětavě podpořili. Nevíme, jak lépe vám poděkovat než formou článku, obrázky a modlitbou.

Karel Káňa

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.