Za posledních pár měsíců se toho nejvíce událo během měsíce dubna. Byl neobvyklý tím, že se zde v jednom měsíci potkaly dva veliké svátky, muslimský měsíc půstu ramadán a náš svátek Velikonoc.
Ramadán trvá celý měsíc, a jelikož se řídí podle lunárního kalendáře, který je pohyblivý, každý rok se posouvá o zhruba 11 dní dopředu. Tento měsíc půstu je jedním z pilířů islámu. Ne všichni se opravdu postí. Pro mnohé je to však důležitým aspektem jejich vyznání, který jim přináší pocit vyvážení některých hříchů a porozumění chudým a bezmocným.
Popravdě, když ramadán skončil, oddechli jsme si. Realita je taková, že i pro nás je to duchovně silné období s výrazně větším množstvím modliteb, které probíhaly v mešitách. Ani my jsme v této oblasti nezaháleli. A naše modlitby směřovaly k tomu, aby během této doby, kdy lidé věnují více času hledání Boha, našli Ježíše.
A uprostřed tohoto období jsme my slavili Velikonoce. S radostí v srdci z toho, že Bůh dal cestu k Němu a k věčnému životu, ale i s bolestí nad těmi, kteří stále žijí v nevědomí nebo odmítání této dobré zprávy.
Svátek ramadánu. Na tento svátek jsem jela s rodinou mojí učitelky do jejího rodného domu na vesnici blízko města Bochtar (dříve Qurghonteppa). Měla jsem tak možnost sledovat, jak to vše probíhá. Přípravy samozřejmě začínají už den předem vařením a pečením nejen pro rodinu, ale hlavně pro návštěvníky a koledníky.
Ano, koledníky… Trochu mi připomíná i Velikonoce, protože od rána (míněno 6 hodin ráno!) chodí skupinky dětí od domu k domu a vybírají koledu – sladkosti, žvýkačky, balonky. Akorát bez pomlázky, což mi osobně nechybělo. 😀 Nejlepší, co však můžete dávat, jsou vařená vejce! Bez krásného malování jako u nás. Pokud však rozdáváte vejce, děti vás budou milovat. Tak moc, že některé se zastaví dvakrát či třikrát.
Odpoledne pak přichází řada na návštěvy dospělých. Navštěvují se rodiny, přátelé, vždy v jednom domě stráví cca půl hodinky, hodinu a jde se dál. Takhle můžete za den navštívit i přes 10 obýváků a ochutnat stejné množství hovězího vývaru, což je jídlo, které se obvykle servíruje o svátcích a na oslavách.
Sociální sítě. Na konci ramadánu bývala v minulých letech příležitost k evangelizaci na sociálních sítích, což znamená příspěvky a diskuze na témata směřující k Bibli. To vyvolává pozitivní, ale i negativní reakce, na základě kterých letos Facebook a Instagram úspěšně zastavil naše úsilí. Budeme proto muset vybudovat některé účty znovu a vyzkoušet i další možnosti.
A osobní novinkou je, že od této chvíle budu mít tuto oblast na starosti já. Budu velmi vděčná za vaše modlitby, abych měla moudrost, inspiraci a kreativitu k rozvinutí této služby.
Pokud byste chtěli podpořit Ivanu a její práci, použijte prosím č. ú. 1057340/2060, v. s. 2306.