Irák – setkání s Volkrem Baumannem

DSC_0434Na začátku března jsme se setkali s Volkerem Baumannem, pracovníkem německé partnerské organizace AVC/Nehemia. Volker již Irák několikrát osobně navštívil. Je to místo velkého nebezpečí, místo bolesti a beznaděje, utrpení a zklamání, ale také oblast, kde lidé zoufale potřebují naši pomoc, podporu, útěchu, naději a lásku. I mnozí z vás jste se stali prodlouženou rukou, jejíž pomoc dosáhla až do Bagdádu a Duhoku.
Bylo dojemné dozvědět se o okolnostech souvisejících s celkovou podporou projektu v Iráku. Na konci loňského roku telefonoval Volkerovi pastor bagdádského sboru a naléhavě prosil o pomoc. Potřebovali tehdy výkonný generátor do místní nemocnice. Elektřina totiž vypadává i několikrát denně. Jak potěšující bylo zjištění, že jsme my jako Nehemia díky vašim příspěvkům vysbírali v daný okamžik přesně takovou částku, která byla ke koupi nového generátoru nutná, tedy 12 500 dolarů! Nic se neděje náhodou.
irak detiAno, islámští extrémisté se prostřednictvím zpráv a internetu snaží šířit strach. Nahání lidem hrůzu a přináší beznaděj. Dopředu vědomě zastrašují a utlačují národy. Jejich cílem je učinit z Iráku muslimský stát, zabavit pro sebe veškeré území křesťanů a jezídů. Ti mají pouze několik možností: konvertovat na islám, zaplatit obrovskou pokutu, kterou si téměř nikdo nemůže dovolit, nebo smrt. Kdo jen může, utíká pryč. Ženy jsou prodávány do otroctví a znásilňovány. Křesťanské domy jsou viditelně označeny. Městy se šíří jasná zpráva: „Staň se muslimem, nebo tě zabijeme.“ ISIS začal ničit města a křesťané byli nuceni své domovy opustit. Spí na ulicích nebo ve stanech, v přeplněných školách a církevních budovách. V zimním období jsou stany promočené, všude je spousta bláta.
I v té nejtěžší chvíli však křesťané můžou šířit naději, rozdávat lásku a pohlazení, objímat bolavé a ztrápené duše a sdílet s nimi jejich příběhy, nabídnout dětem jinou budoucnost, vrátit jim radost. Utišit bolest nad ztrátou těch nejbližších. Spolu s každou pomocí přináší místní spolupracovníci také to největší poselství o naději, kterou máme. Přemáhají zlo dobrem. Snaží se rozbitou a rozdělenou společnost opět spojit. Pro mnohé uprchlíky je také velice těžké smířit se s vědomím, že se dlouholetá sousedská přátelství proměnila v nepřátelství a smrt. Ti, s kterými sdíleli své životy, jejichž děti si spolu hrály na ulicích, se stali jejich úhlavními nepřáteli. Museli před nimi utéct. Nezbylo jim nic víc než to, co měli na sobě.
Křesťanská organizace NLC (New Christian Life) se snaží všem uprchlíkům v oblasti zajistit potravinovou pomoc. Děti také dostávají balíčky se školními potřebami. Denně připravuje více než 400 jídel, snaží se pomáhat rodinám s dětmi. Nemají na čem spát, a tak jim NLC zajišťuje postele a matrace, plynové vařiče, lednice i klimatizace. V létě se totiž teplota pohybuje kolem 55 stupňů Celsia, a potraviny se tak velice rychle kazí, horká voda se nedá pít.
Děkujeme za vaši finanční pomoc i podporu. Svým dílem jste přispěli a přispíváte ke změně a lepšímu životu a proměňujete tmu v lidských duších na světlo.
Věříme, že všechna setkání s Volkerem Baumannem nám pomohla lépe pochopit, jak je pomoc druhým důležitá a potřebná a jak málo stačí k tomu, abychom mohli změnit život druhých.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Humanitární pomoc. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.