Humanitární pomoc pro Irák IV.

Irak5Před několika dny se z Iráku vrátil náš spolupracovník a přinesl nám nejnovější zprávy o aktuální situaci. V posledních třech měsících uteklo z provincie Duhok asi 500 tisíc Iráčanů. Kromě vozidla a oblečení, které měli na sobě si nemohli vzít vůbec nic. Všechno ostatní jim bylo zabaveno. Avšak ani v těchto vozech nebylo dost místa pro tolik lidí, kteří chtěli uniknout teroru. Ostatní, kteří putovali více než 15 hodin pěšky, odpadávali v obrovském vedru vyčerpáním.

Na severu Iráku se počet obyvatel v některých městech a vesnicích zdvojnásobil, ale většina běženců uvedla, že byli vřele přijati místním obyvatelstvem. Nikdo je neodmítl kvůli jejich náboženství a navíc se o ně velmi dobře postarali.

Irak4V rámci projektu pomoci  AVC/Nehemia se rozhodlo otevřít své soukromé domy 400 lidí právě pro tyto uprchlíky. Do konce prvního zářijového týdne zde našlo úkryt 360 rodin, což je více než 1 500 lidí.
Velkými protivníky pomoci jsou teplo a zima. Například v Bagdádu se teploměr v poledne běžně vyšplhá na 50°C. V tomto horku se pak kazí potraviny a voda se téměř vaří. Náš spolupracovník v Bagdádu, se rozhodl, že pro některé obzvláště postižené rodiny pořídí klimatizaci za cca 150 dolarů a malou ledničku za 100 dolarů.

Irak3V rámci naší pomoci se uprchlíkům rozdávají potravinové balíky, které obsahují jídlo, vodu a hygienické potřeby. Náklady na jeden balík jsou cca 70 dolarů, včetně balení a dopravy. Jeden potravinový balík obsahuje zásoby pro čtyřčlennou rodinu na deset dní.

Na pomoc íránským uprchlíkům jsme společně s AVC/Nehemia odeslali částku 62 500 USD, z toho český NF Nehemia poskytl 12 500 USD.
Většina prostředků byla však již vyčerpána.

 

V současné době je největší potřebou nákup matrací a s přicházející zimou vzniká potřeba pořízení teplého oblečení, zimních bot, dalších přikrývek a topení.

V neposlední řadě také potřebujeme nakoupit školní pomůcky pro děti, protože vzdělání je stejně důležité jako jídlo a navíc pomáhá odvádět pozornost dětí od aktuálního utrpení.

Pokud máte touhu se do pomoci zapojit, použijte prosím číslo účtu:  1057340/2060, v. s. 1002 – Irák

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.