Nejnovější zprávy z Iráku

image-12Děkujeme vám za vaši podporu, i když říci jen “pouhé” děkuji naší vděčnost dostatečně nevyjadřuje. Pochopili jste, co znamená utrpení a víte jak pomoci lidem v nouzi.

Duhok, severní Irák

Do Duhoku v severním Iráku jsme odeslali 25.000 USD, které byly použity na nákup balíků s jídlem a hygienickými potřebami. Celkem 450 kusů. Nevládní charitativní organizace Action Medeor, zaměřující se na výrobu léčiv do zemí třetího světa, nám darovala léky v hodnotě 50.000 euro. Česká Nehemie dosud poslala na pomoc iráckým uprchlíkům bezmála 1.000.000 Kč.

Jedna z našich spolupracovnic, která prošla těžkým traumatem, začala v malých vesničkách v okolí Duhoku pomáhat dětem s post-traumatickým syndromem. Takových dětí jsou zde tisíce.

Bagdád 

Jen v Bagdádu se nyní staráme o 2500 uprchlíků. Na konci října jsme zde již darovali celkem 153.000 USD. V současné době máme k dispozici dalších 150.000 USD. Protože nastává období zimy a chladu, jsme rozhodnuti s touto pomocí pokračovat přinejmenším do 15. března 2015.

K tomu bychom potřebovali minimálně dalších 200.000 USD a dá-li Bůh, ještě i více. Všechny informace nasvědčují, že situace v Bagdádu je v porovnání se severem mnohem kritičtější a nebezpečnější. V současné době proudí většina financí především na sever. Je totiž daleko snadnější získat víza na 2 týdny do Kurdistánu než například do Bagdádu a okolních měst. Pomoc tedy směřuje hlavně do míst, kde je to přijatelné, bezpečné a prakticky možné.

Bagdádská vláda se o lidi na severu vůbec nestará a bomby naložené v autech explodují na ulicích každý den. Blízko Bagdádu také evidentně začaly boje mezi Sunnity a Šíty, proto je také velice obtížné a nebezpečné se vůbec na jih Iráku dostat.

Naši partneři dále připravují další balíčky s jídlem. Každý balíček obsahuje 5 kilo rýže, 2 litry oleje, 2 kila rajčatové šťávy, 2 kila fazolí a hrášku, 2 sýrové konzervy, 2 masové konzervy, 2 konzervy s tuňákem, špagety, sušené mléko, navíc mléko pro děti , cukr, čaj, mouku a navíc pro rodiny s malými dětmi ještě pleny a kojenecké mléko. V jedné konkrétní oblasti evidují 500 rodin, kteří žádají o pomoc. Každý měsíc přibývá minimálně 80 nových rodin s dětmi, které zoufale potřebují naši pomoc.

Za AVC/Nehemia

Volker Bauman

 

Pokud máte touhu se do pomoci zapojit, použijte prosím číslo účtu:  1057340/2060, v. s. 1002 – Irák

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.