Misijní výjezd na Ukrajinu v revolučním období

FormatFactorynikita-vasekTento článek jsem napsal jako zápis ze dvou misijních výjezdů na Ukrajinu, které proběhly v době, kdy začaly na Ukrajině demonstrace, které vyvrcholily únorovým krveprolitím. Týká se dětí v dětských domovech a také v nemocnici, kde probíhá misie a péče o děti ve velké potřebě.

 
 
 

LILA SE DOČKALA

FormatFactoryLila s rodiciLila do našeho dětského domova v Kyjevě přišla, když byla dívenkou. Pamatuji si na naše první setkání v červnu 2007, které proběhlo na táboře „Ostrov pokladů“ v Kyjevě. Tehdy devítiletá Lila byla velmi oblíbená a skromná dívenka. Šest let žila v našem dětském domově. Mnohokrát jsme spolu při čaji mluvili na různá témata, ale to nejdůležitější, o čem jsme často hovořili, bylo, že chce mít rodiče, kteří ji budou milovat a dají jí domov, péči, bezpečí a budoucnost. Čím více jejích kamarádek bylo adoptovaných, tím více i ona toužila po rodině. Dokonce se již našla jedna rodina, která ji chtěla adoptovat, Lila je několikrát navštívila, dokonce jim začala říkat mami a tati, ale z nějakých důvodů se adopce nezdařila. Na konci roku 2012 jsem s ní mluvil, jestli jí Pán nechce dát jinou, novou rodinu. Lila to nesla velmi těžce, často plakala, ale Pán ji utěšil a poslal za ní nové rodiče. Hned si padli do oka a Lila se znovu začala usmívat. Noví rodiče hned začali vyřizovat dokumenty k adopci a v prosinci byla Lila adoptována. Při mém příjezdu šla zrovna s novými rodiči, a když mě uviděla, běžela ke mně, objala mě a řekla, že mě musí rodičům představit. Jsou to nádherní lidé a věřím, že Lila bude žít v požehnané rodině.

NIKITA A VIKA

FormatFactorynikita-vikaV prosinci jsem se rovněž rozloučil s malým Nikitkou a jeho starší sestřičkou Vikou. Pamatuji si na ten den, kdy ho loni v únoru sestra Světa s manželem Pavlem přivezli velmi nemocného z dětské nemocnice. Byl bledý jako stěna, malinký a slaboučký, ze všeho mu bylo špatně, ale po pár dnech, kdy jsme se za něj modlili, začal Nikita ožívat, měl stále větší hlad, byl k neudržení, skákal, běhal a snažil se starší děti napodobovat. Často jsem si s Nikitou hrál a jednou, když jsem do domova přijel, běžel ke mně a křičel: Táta, táta, a skočil mi kolem krku.

Když jsem v únoru přijel do domova a zašel do této rodiny, byl tam klid a trochu smutno, malyši už tam nebyli. Díky Bohu se ale našla milující rodina, která Viku a Nikitu adoptovala.

DAR Z NEHEMIE

Děti přicházejí a odcházejí, někdy se s nimi stačím jen seznámit a při další mé návštěvě se dovídám, že už byly adoptovány. Díky Bohu za lidi, kteří v podobě maličkých přijímají do svých domovů Krista.

Protože do domova přišlo mnoho nových dětí a děti žily v Centru ve stísněných prostorech, bylo potřebné zrekonstruovat celé jedno patro v domově rodinného typu. Díky Bohu přišly peníze z Nehemie v pravý čas. Za tyto peníze se nakoupily postele a povlečení.

SLUŽBA V DĚTSKÉ NEMOCNICI V APOSTOLOVU

FormatFactoryapostolovo-Pavel GolubPřibližně před čtyřmi roky se ukončil polévkový projekt pro bezprizorní děti v Apostolovu. Tehdy do křesťanského klubu docházelo každý den okolo 15 dětí. Když se prodal dům, ve kterém se děti scházely, začaly děti docházet do sboru na dětskou besídku. Sestra Natálie, která za polévkový projekt zodpovídala, má srdce, které bije pro ztracené lidi. Stará se o bezdomovce, kterým nosí chleba, a navštěvuje chudé a staré lidi v nemocnici. Před třemi roky začala navštěvovat děti v místní dětské nemocnici. Zjistila, že děti, které delší dobu leží v nemocnici, zůstávají ve svých pokojích, protože nemají žádnou hernu. Natálie našla jednu místnost, která kdysi hernou byla, ale protože nevyhovovala, byla uzavřena. Poprosila vedení dětské nemocnice, jestli nadace Balzám, která spadá pod sbor Pavla Goluba, může tuto místnost opravit a dát dětem do užívání. Sborovníci místnost opravili, vymalovali, vsadili nová okna a položili lino.

V listopadu se začalo s rekonstrukcí dvou pokojů pro HIV pozitivní děti. Byly to nejhorší pokoje, ale vyměnila se okna, dveře, podlahy, dodal bojler na teplou vodu, vymalovaly se stěny a dal nový nábytek spolu s novými
postelemi.
FormatFactoryapostolovo-VikaKdyž jsme s Pavlem Golubem do nemocnice přišli, vrchní sestra už nás očekávala, aby nám ze srdce poděkovala a sdělila všechny nové zprávy a abychom navštívili a pomodlili se za malou Viku, která je sirotkem. Nakonec jsme měli čas si sednout a popovídat s dětmi a jejich rodiči.

Chtěl bych vám poděkovat za vaše modlitby a finanční podporu služby Pavla Goluba, za podporu dětí v dětském domově Otčij dom a rovněž za podporu mé služby.

Modlete se prosím i nadále za všechny projekty, které Nehemia na Ukrajině podporuje, a rovněž za velmi složitou situaci, která na Ukrajině panuje.

Bůh Vám žehnej

Vašek Bednář

misionář na Ukrajině a na Balkáně

Příspěvek byl publikován v rubrice Misijní výjezdy, Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.