Bůh jim otevřel dveře

IMG_3204Rozhovor s Tomášem Hasmandou o jeho službě v Krivém Rogu

Uprostřed ukrajinských revolučních dnů se Tomáš Hasmanda spolu s dalšími třemi muži vypravil do Krivého Rogu, aby podpořili tamní letniční církev v její službě. Pro Ukrajince, čelící mnoha hrozbám, byla jejich přítomnost velkým povzbuzením, že na ně jejich sourozenci na západě myslí. Sloužili spolu s nimi HIV pozitivním dětem v nemocnici i těžce nemocným dětem v tuberkulózním dispanzeru. Navštívili misijní práci mezi Romy v Pjatichatkách. Účastnili se charitativního oběda pro chudé seniory. S velkou odezvou se setkal Tomášův seminář pro muže i jeho služba na nedělních bohoslužbách. Jirka Hanák se Tomáše zeptal, co ho na těchto projektech tolik přitahuje.

Proč takto aktivně podporuješ projekt v Krivém Rogu?

Řeknu jen dvě nejdůležitější slova: důvěra a vykazatelnost.

Co se ti na spolupráci se sborem v Krivém Rogu nejvíce líbí?

Je postavená na vztahu. Oni nezištně slouží těm nejpotřebnějším, kteří na Ukrajině jsou, a Bůh jim otevřel dveře tam, kam se ostatní nedostanou. Je nesmírně vzrušující být součástí tohoto zázračného Božího jednání.

Co tě teď naposled nejvíce zasáhlo v Krivém Rogu?

IMG_3278Malí čtyřletí a pětiletí kluci tuberkulózním dispanzeru. Když jsme se jim věnovali, jejich největší zábava spočívala v tom, že mě s úsměvem okopávali a mlátili. Slyšel jsem v tom úpěnlivé volání o pozornost. Je tu někdo, kdo by mě mohl mít rád?

Kosťu Melnika znáš už spoustu let. Co bys o něm řekl?

Nesmírně vydaný služebník. Je to pastor nastupující generace, která je obrovskou nadějí pro letniční církev, že se posune do nových věcí. Z nesmělého kluka vyrostl zralý služebník, jehož silným rysem je láska k lidem a velká pokora. Ti, kteří stojí kolem něho, v něm rozeznali Boží povolání, takže stále více roste jeho vliv v rámci celé letniční církve. Přitom ve svém srdci je to stále ten prostý kluk, ale vyrostl a získal vliv, který ještě hodně poroste. Něco podobného vidím i u Danuty (Konstantinova manželka). Jsou velmi citliví a mají zvláštní rovnováhu. Mají úctu k Tradici a historii svojí církve, ale zároveň se nebrání novým výzvám.

….

Na Ukrajině mě zarazil kontrast, jak velké jsou rozdíly mezi bohatými a chudými. Na jedné straně lidé, kteří si mohou dovolit prakticky vše, a na druhé straně lidé naprosto závislí na pomoci ostatních. Rozdíl oproti České republice je obrovský. K čemu je vám léčebna pro vážně nemocné, která nemá peníze na léky nebo pleny pro děti.

Pavol Lezo
AC Valašské Meziříčí
(účastník misijního výjezdu)
IMG_3290Je jiné slyšet o projektech v Krivém Rogu, a vidět je na vlastní oči. Člověk si najednou uvědomuje závažnost situace, ve které ti lidé slouží. Jejich pomoc má obrovskou cenu. V mnohém se čas na Ukrajině zastavil. Stát se o potřebné absolutně nestará. O to cennější je služba těchto vydaných křesťanů. Na všem, co dělají, je vidět, jak moc milují Ježíše a lidi okolo sebe. Byli jsme tak daleko od domova, ale přitom si připadali, že jsme doma mezi svými. Během výjezdu jsem si také uvědomil, jak velké možnosti oproti ukrajinským máme. Otázkou je, zda je dokážeme využít. Oni jsou schopni z mála vytěžit maximum a to pro nás někdy může být zahanbující.

Pavel Řepka

AC Valašské Meziříčí
(účastník misijního výjezdu)

Příspěvek byl publikován v rubrice Misijní výjezdy, Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.