Severní Osetie

DSCN3996 [1600x1200]Severní Osetie – Alanie je jednou z mnoha republik Ruské federace ležící na Severním Kavkaze. Na jihu sousedí s Gruzií, na západě s Kabardsko-Balkarskou republikou, východně se severoosetinská hranice dotýká Ingušska a Čečenska. Na severu pak sousedí se Stavropolským krajem.

Celkový počet obyvatel je 710 000, společně obývají plochu 8000 km2. Nejpočetnějšími etniky jsou Osetové 62 % a Rusové 23 %. Dále zde narazíme na méně početné skupiny Arménů, Čečenců, Gruzínů, Ukrajinců a Kumyoků.

Celá oblast Severního Kavkazu je místem, kde se odehrálo a v zásadě odehrává dodnes nespočetné množství ozbrojených konfliktů, které mají svůj původ v pradávné historii. V posledních letech proběhlo několik střetů s Gruzií, Ingušskem a Čečenskem, které s sebou přinesly mimo jiné desítky tisíc válečných běženců směřujících do oblasti Vladikavkazu, hlavního města Severní Osetie.

Tento region je z novodobé historie také nechvalně známý teroristickým útokem na školu v severoosetinském Beslanu v roce 2004. Tehdy zde zemřelo 334 lidí a z toho 186 dětí. Útok byl údajně iniciován čečenským válečníkem Šamilem Basajevem jako pomsta za válečný konflikt mezi ruskou armádou a čečenskými ozbrojenci.

NF Nehemia se v tomto regionu zaměřuje zejména na pomoc válečným běžencům, jejichž budoucnost neskýtá příliš mnoho optimismu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy z projektů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.